V boji s africkým prasečím morem pomůže na Zlínsku armáda
Do boje s africkým morem prasat se zapojí armádní veterináři. Čtyřčlenná zásahová jednotka bude od pondělí nasazena ve veterinárním asanačním ústavu Mankovice, informovalo tiskové oddělení ministerstva obrany. Nemoc, která zabíjí prasata, neohrožuje zdraví lidí, mohou ji však přenášet na svém oblečení. V pondělí odpoledne předá krajský úřad myslivcům na Zlínsku tři nové klece na odchyt divočáků.
"Úkolem skupiny bude provádět pitvy a laboratorní testy vzorků odebraných z ulovených a nalezených uhynulých prasat," uvedla Lada Ferkálová z Agentury vojenského zdravotnictví.
Armáda je podle ní připravena podpořit v případě masivního odstřelu divočáků nebo při větších úhynech civilní veterináře i více. Má však omezené kapacity, protože vojenských veterinářů v uniformě je 27, dodala Ferkálová.
Zákaz vstupu do červené zóny. Na Zlínsku zesilují boj proti africkému moru prasat
Číst článek
První dva uhynulí divočáci, u kterých se později nákaza potvrdila, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Dosud byla choroba potvrzena u 90 divokých prasat. Počet nalezených uhynulých prasat na Zlínsku celkem činí 159 kusů.
Nové klece na odchyt divokých prasat by měly sloužit mysliveckým spolkům ze Zlína-Vršavy, Ostraty a Lukova. Už více než týden zkoušejí funkčnost odchytového zařízení na divoká prasata také myslivci z Hvozdné.
Do konce týdne hodlá kraj dodat další klece, celkem jich bude v terénu osm, řekl novinářům zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Pořizovací cena jedné klece je 42 tisíc korun. Na dalších více než osm tisíc přijde fotopast, která bude klec nepřetržitě sledovat, tak, aby ji myslivci nemuseli neustále osobně kontrolovat.
Za každého divočáka odchyceného do klece dostanou myslivci 4000 korun. Zástřelné za odlovený kus mimo ohnisko nákazy, kde se střílet nesmí, činí na Zlínsku 3000 korun. Další peníze dostávají myslivci ze zamořené oblasti od kafilerie, kam musejí ulovené kusy odvážet. Za sele je to 1000, za lončáka 2000 a za dospělého divočáka 3200 korun.