Ministerstvo zdravotnictví investuje 50 milionů korun do provozu Tečky, aplikace se přejmenuje na EZ kartu
Ministerstvo zdravotnictví přejmenuje mobilní aplikaci Tečka na aplikaci EZ karta. Už letos by mohla začít fungovat jako elektronický očkovací průkaz nebo pro zasílání zpráv. Uvedl to vrchní ředitel sekce informačních a komunikačních technologií ministerstva Milan Blaha. Úřad vypsal na provoz a další rozvoj aplikace veřejnou zakázku v hodnotě 50 milionů korun.
„Výběrové řízení má za cíl udržet Tečku v provozu i v dalším období a zajistit mimo agendy ‚covid‘ také její další rozvoj k obecnější aplikaci podporující elektronizaci zdravotnictví,“ sdělil Blaha. Ministerstvo připravuje také nové funkce aplikace.
„Lze předpokládat, že, mimo systémových změn nezbytných pro další rozvoj, nabídneme občanům službu očkovacího průkazu a službu zasílání zpráv, kterými by držitel Tečky mohl získávat relevantní informace z resortu,“ dodal Blaha.
Mobilní zdravotnictví s sebou nese mnohá rizika. Přes 80 procent aplikací porušuje obecné zásady
Číst článek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v prosinci loňského roku uvedl, že nové funkce budou vyžadovat i změnu legislativy. Lékaři už v současné době musí očkování svých pacientů, nejen proti covidu-19, zaznamenat elektronicky. Aplikace by pak zobrazovala tato data a mohla například upozornit na termín přeočkování.
6 milionů stažení
Mobilní aplikace Tečka začala fungovat v červnu 2021, kdy sloužila pro uložení certifikátu o prodělaném covidu, potvrzení o negativním testu nebo očkování. Spolu s ní ministerstvo spustilo také aplikaci čTečka, kterou mohli ti, kteří museli tato potvrzení kontrolovat, například provozovatelé hotelů nebo restaurací, z QR kódu načíst potřebné informace.
Tečka byla stažena do více než šesti milionů mobilních telefonů, informace o tom, kolik lidí ji má stále nainstalovanou, dostupné nejsou. Obsahovala také podmínky pro cestování do některých cizích zemí.
Aplikace vznikala ve spolupráci s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie. Na začátku letošního roku ministerstvo vypsalo veřejnou zakázku na její další provoz a rozvoj. Její maximální hodnota je 50 milionů korun a trvání nejdéle 48 měsíců. Zájemci se mají hlásit do 30. ledna.