Češi podali téměř 33 tisíc žádostí o výchovné. Nárok na navýšení penze má rodič, který o dítě více pečoval

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) dostala téměř 33 000 žádostí o výchovné. Asi tři čtvrtiny z nich podali muži. Nyní úřad případy vyřizuje. Pokud se nepodaří větší rozsah péče o děti prokázat, úřad bonus 500 korun za vychované dítě nepřizná a žádost zamítne. Uvedl to ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí (ilustrační foto)

Ministerstvo práce a sociálních věcí (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Výchovné se zavedlo od ledna. Nárok na navýšení penze za výchovu potomků má ten z rodičů, který pečoval víc. Většinou jsou to ženy. Sociální správa už dřív uvedla, že v lednu se důchod automaticky zvedl 1,4 milionu žen za tři miliony jejich dětí.

„V současné době evidujeme necelých 33 000 žádostí o výchovné. Z tohoto čísla představují žádosti o výchovné mužů asi 75 procent. V tomto počtu jsou zahrnuti jak vdovci, tak rozvedení muži.,“ uvedl Boháček.

Úřad bude dál prověřovat případy, u nichž nebude zřejmé, nakolik žadatel či žadatelka o děti pečovali. „Pokud se nepodaří v rámci došetřování čestného prohlášení prokázat, že osoba ve větším rozsahu pečovala, budou žádosti zamítány,“ dodal šéf správy.

3:23

Pěstounem rychleji. Ministerstvo chce zrychlit nábor zájemců, dlouhé čekání je odrazuje

Číst článek

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) zopakoval, že nárok na bonus má ten z rodičů, který pečoval víc. „Setkáváme se s žádostmi vdovců o výchovné. To však mělo náležet hlavně jejich ženám - maminkám. Jen ty měly kvůli výchově svých dětí nižší výdělky... Výchovné samozřejmě může dostat i muž, ale jen v případě, kdy splní příslušné podmínky,“ uvedl.

Starobní penzi od ČSSZ má přes 952 000 mužů a více než 1,4 milionu žen. V lednu průměrný mužský starobní důchod činil 20 710 korun a ženský 18 255 korun. Výchovné rozdíl snížilo. V prosinci pobírali muži průměrně o 20 procent víc než ženy, v lednu o 13 procent.

Na výchovné je letos potřeba 19 miliard korun, částka je na dluh. Bonus posiluje zásluhovou procentní výměru důchodu, takže se spolu s ní i valorizuje. Podle nynějších zákonných pravidel by se při chystaném mimořádném červnovém přidání každých 500 korun zvedlo o 58 korun a do konce roku by to stálo 1,22 miliardy korun navíc.

Podle návrhu vládní novely s omezenou valorizací by se každá pětisetkoruna za dítě navýšila o 12 korun a výdaje do konce roku by činily čtvrt miliardy navíc. V dalších letech by suma rostla.

2:09

Kdo pohlídá autistu? Dobrovolníci nabízí péči o děti s poruchou, zájemců je ale mezi rodinami mnohem víc

Číst článek

Koalice jedná o případných úpravách výchovného. Jurečka ČTK řekl, že se diskutuje jen o tom, zda se má výchovné valorizovat. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) je ale potřeba debata o parametrických změnách.

„Například jestli to má být pro všechny bez ohledu na výši penze, nebo jestli se tam má dát nějaký limit. Zda máme zohlednit i dobu, kdy ten člověk šel do penze. To znamená, že ti, kteří jsou v penzi delší dobu, měli objektivně menší šanci zajistit si vyšší penze,“ popsal tento týden novinářům Stanjura.

Podle Národní ekonomické rady vlády představuje výchovné nesystémové opatření a jednu z největších nových výdajových položek státu bez zajištění příjmů. Rada ho doporučovala nezavádět.

Odborníci radí zaměřit se spíš na rovné odměňování žen a mužů, zajištění dostatku školek a zkrácení dlouhé rodičovské.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme