Šotek v loterijním zákoně komplikuje v Česku pořádání plesů
Zákonodárci zkazili novelu loterijního zákona. Po celém Česku komplikuje život různým spolkům. Jejich členové se potýkají s tím, že podle zákona musejí při pořádání plesové tomboly zaplatit státu vysoké poplatky. Přitom právě výtěžek z tombol je přivýdělkem, který spolkům pomáhá udržet činnost.
V malé obci Uhřínov na Vysočině je v plném proudu ples dobré vůle. Jde o pravidelnou charitativní akci, jejíž výtěžek pomáhá postiženým dětem. Nemalé peníze vždy zajistí tombola, jenže podle nového zákona s sebou nese poplatek 5000 korun a odevzdání 20 procent výtěžku.
„Nastudoval jsem si zákon o loteriích a jsem z toho přímo zděšený. V podstatě tombola je jedna z činností, která přispívá k činnosti těch organizací. Vůbec to není žádný výdělečný podnik tak, jak se k tomu parlament postavil,“ říká jeden z pořadatelů.
Velkomeziříčský klub Asociace rodičů a přátel postižených dětí, který ples pořádá, se ale nevzdal. Za místopředsedou Václavem Necidem jsou regály plné výher tak, jak je z plesů známe, a lidé chodí pro jeden lístek za druhým, protože dobře vědí, že výtěžek dětem zaplatí víkendový rehabilitační pobyt a také terapii na koních.
Celé to vysvětluje další organizátorka Jana Pacalová, podle ní to sice stálo velké nervy, ale přeci jen se přišlo s řešením, jak se se šotkem v loterijním zákoně vypořádat. Tombola není tombolou, ale kolem štěstí. Jde sice o slovíčkaření, ale v tomto ohledu je to velmi důležité.
„Protože v zákoně jde vždycky o to jedno slovíčko,a le my jsme z toho udělali trošku recesi a budeme mít opravdu o kolo štěstí, které bude složeno z deseti lidí. Bude to dokola a bude se opravdu losovat v kole,“ říká Jana Pacalová.
Různé spolky řeší problém různě. Například se slosovávají v tombole všechny vstupenky nebo po plese žádají obec, aby peníze, ač to s sebou nese zbytečnou administrativu, v rámci dobrých vztahů vrátila. Ministersvo financí se ale chytilo za nos a zákon by se měl změnit příští rok.