‚Místo hovězího guláše buřtguláš.‘ Pobyty na horách zdražily a školy přemýšlejí, jak cenu srazit
V Česku přibylo rodičů, kteří svým dětem nedokážou zaplatit školní lyžařský výcvik, shodují se na tom zástupci škol. Někde pojede na hory výrazně méně dětí, jinde stavy doplní žáky z jiných tříd, a jsou i školy, které pobyty zrušily úplně.
„V porovnání s loňským rokem určitě počet frekventantů ubude. Asi o čtvrtinu,“ potvrzuje ředitel Základní školy v Červeném Kostelci na Náchodsku Jiří Oleják.
Důvodem je podle něj s velkou pravděpodobností současná ekonomická situace v rodinách a samozřejmě zdražení pobytů na horách. „Cena o čtvrtinu vzrostla. Takže loni z 94 žáků jich odjelo 80. Letos z 92 žáků jich podjede 60.“
Dětem ze sociálně slabých rodin se přitom škola snaží přispívat, buď jim zčásti pobyt uhradí, anebo třeba půjčí vybavení za symbolickou cenu. „Přesto to čtvrtina rodičů prostě nevyužila.“
Rodičů, kteří své dítě nepošlou na lyžařský výcvik, je víc třeba i v Náchodě, konkrétně v Základní škole T. G. Masaryka. Tam ale nakonec obvyklou kapacitu kurzů naplní – stav totiž doplnily děti z jiných tříd.
Horská ubytování mají volná místa i o Vánocích, kvůli drahým energiím si ale jejich návštěvníci připlatí
Číst článek
Navíc navýšení ceny je jen o několik procent, říká zástupkyně ředitelky Eva Marková:
„Máme domluveno s majitelem chaty, že stanoví jídelníček tak, aby to zkrátka vyšlo i finančně. Aby to pro rodiče nebyla taková zátěž. Aby děti samozřejmě měly pestrou a vyváženou stravu, ale místo klasického hovězího guláše se může například udělat buřtguláš.“
Bonusy a smlouvání
Licitování o ceně a hledání možností, jak pobyty zlevnit, připouští i samotní ubytovatelé. Třeba Erik Kubeša, provozovatel dvou penzionů v centru Janských Lázní se šesti desítkami lůžek. Pro normální klienty zdražil o pětinu, se školami se snaží domluvit.
„U mě se cena odvíjí od počtu osob. Učitelům a profesorům dáváme pobyt zdarma jako bonus. Pokud ředitel školy nebo profesor zavolá a smlouvá, tak se vždy domluvíme,“ vysvětluje Erik Kubeša.
Některé školy i přesto tentokrát pobyty na horách zrušily úplně a učitelé budou na sjezdovky s dětmi denně dojíždět. Tuto variantu si ale mohou dovolit jen školy poblíž lyžařských středisek.