Senátoři chtějí přísnější kontrolu práce tlumočníků a znalců
Novelu zákona o znalcích a tlumočnících, která by umožnila postihovat jejich špatnou práci, vrátil Senát dolní komoře. Do novely včlenil pravidlo, podle něhož by znalci a tlumočníci museli zveřejňovat přehled o počtu svých úkonů. Úprava má zlepšit práci tlumočníků a znalců a zamezit tomu, aby byl upřednostňován jeden soudní znalec bez zjevného důvodu.
„Novela vznikla kvůli soustavným stížnostem na práci tlumočníků a znalců. Dobře to charakterizuje věta – jaký posudek takový rozsudek. A nikdo nemůže požadovat po soudcích všech stupňů, aby ovládali všechny kategorie veřejného života od dopravních nehod po ekonomiku,“ říká senátor za ODS a člen ústavněprávního výboru Jaroslav Kubera.
Důvody změny zákona o znalcích a tlumočnících vysvětlil na Rádiu Česko senátor Jaroslav Kubera
Rostoucí potřeba tlumočníků vychází z vyššího pohybu cizinců, turistů i migrantů. Kubera připomíná případy z minulosti, kdy Němci snadno získávali s pomocí tlumočníka řidičský průkaz v Česku, nebo naopak Čechy, kteří díky chorvatským tlumočníkům bez námahy zvládli kapitánské zkoušky.
Problémem jsou i soudní případy u stále početnější vietnamské menšiny. „Jejich jazyk natolik exotický, že se musíte stoprocentně spolehnout na tlumočníka, že překládá opravdu to, co souzený člověk říká.“
Spor o pokuty
Znalci by si podle Kubery měli uvědomit, že jejich posudek rozhoduje o osudu lidí. „U dopravních nehod může mít posudek vliv na to, jestli někdo půjde do vězení, nebo ne. Závažné je to ale například i u odhadů při dělení majetku během rozvodu,“ uvádí senátor. Nyní je podle něj velmi snadné získat kulaté razítko a vlastník takového razítka má pak téměř neomezenou moc.
Trestem pro znalce a tlumočníky by měla být pokuta až 200 000 korun nebo zákaz činnosti. Některým sociálním demokratům se však zdá novela v tomto směru málo přísná a požadovali vyšší pokuty. „Oni se mylně domnívají, že malá pokuta není dostatečně výchovná. Chtěl bych je ujistit, že i pro bohatého člověka je malá pokuta výchovná,“ míní Kubera.
Senátní změna o vykazování počtu úkonů se líbí i ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. Má však obavu, že je změna přijímána narychlo a že úřad možná nestihne spustit evidenci spolu se začátkem účinnosti novely.
„Já budu sněmovně navrhovat přijetí původního znění onoho návrhu. Chceme, aby informace o znaleckých posudcích byly veřejně na internetu, ale je třeba na to připravit veřejnou správu a vytvořit software, který bude tyto informace obsahovat a je třeba to dopředu soudním znalcům říci, aby se na to mohli připravit,“ uvedl Pospíšil.