Kuberova cesta na Tchaj-wan může zmrazit vztahy s Čínou, obává se šéf hradní diplomacie Jindrák
Expertní tým prezidenta Zemana kritizuje předsedu Senátu a také pražského primátora za jejich počínání ve vztahu k Číně. Co konkrétně prezidentovi vadí? A proč zpochybňuje závěry BIS o bezpečností hrozně ruských a čínských agentů? Marie Bastlová se ptala ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka.
Cestu senátora Kubery na Tchaj-wan považuje Jindrák za kontroverzní. „Může dojít ke zmražení česko-čínských vztahů na politické i ekonomické úrovni, jako se to stalo v roce 2009,“ zmínil v narážce na setkání tehdejšího ministra Fischera s dalajlámou. „Vyčítám Kuberovi, že hovoří o ekonomické cestě, ale je to druhý nejvyšší ústavní činitel a sejde se s politickými představiteli.“
Co podle šéfa hradní zahraniční diplomacie znamená špionománie? A o čem bude prezident Zeman hovořit na summitu NATO v Londýně?
Na tuto adresu zaznívají argumenty, že tchajwanské investice jsou vyšší než ty čínské. „Je pravda, že Tchaj-wan je důležitý obchodní partner,“ přiznává Jindrák. „Máme zájem udržet ekonomické vztahy, ale něco jiného jsou politické kontakty. Základní omyl je, že Tchaj-wan je samostatný stát. Navíc čínské a tchajwanské investice jsou na srovnatelné úrovni,“ argumentuje.
Špionománie
Výroční zpráva BIS varovala, že na českém území operují agenti Číny a Ruska, kteří představují bezpečnostní hrozbu. Prezident Zeman tyto závěry zpochybnil. „To je jeho hodnocení a má na něj právo. Stýkám se s čínskými, ruskými, americkými i německými diplomaty a řada z nich plní i výzvědné úkoly,“ relativizuje hrozbu Jindrák.
Kromě Kubery kritizuje také starostu Řeporyjí Pavla Novotného, který o víkendu vystoupil v ruské televizi. „Nemyslím si, že by se mezistátní politika měla dělat na této úrovni. Starosta tím vytváří obrázek o naší zemi, který se v Rusku zobecňuje, a to se mi nelíbí,“ vysvětluje. Podle něj bychom měli ctít kulturu komunikace v zahraniční politice.