Policie možná bude na stadionech při rizikových utkáních
Na stadiony se možná vrátí policisté. Ne ale na všechna utkání, pouze na ta riziková. Vyplývá to z pozměňovacího návrhu k novele zákona o podpoře sportu, kterou dnes poslanci projednali v druhém čtení.
Nynější návrh novely zachovává strategii exministr vnitra Ivana Langera z ODS, že policie předem na stadionech nebude.
Od loňského ledna totiž policisté nastupují pouze v případě výtržností, které nezvládne pořadatelská služba. A kluby musí posléze tento zásah zaplatit. Langer změnu prosadil jako součást policejní reformy.
O práci policie na stadionech hovořil v Poledních ozvenách dne Radiožurnálu bezpečnostní manažer ČMFS Miroslav Platil
ČSSD původně Langerův postup kritizovala a žádala návrat policistů na stadiony při každém utkání. S kompromisní předlohou, která vznikla v bezpečnostním výboru, souhlasí i současný ministr vnitra Martin Pecina:
"Policie se musí účastnit tam, kde je ohroženo zdraví nebo život občanů, ale hlavní odpovědnost musí být na pořadatelské službě. Policie by neměla suplovat a měla by nastoupit v okamžiku, kdy to pořadatelská služba nezvládne a nastane ohrožení zdraví a života občanů," uvedl.
Změnu vítá i Langer: "Já jsem velmi rád, že došlo k pochopení ze strany sociální demokracie, že původní koncepční rozhodnutí o tom, že odpovědný za dění na stadionu je pořadatel a že v tomto smyslu je novela úplně jiná. Je to výsledek kompromisu ve výboru pro bezpečnost a zachovává to původní filozofii - policie se stará o veřejné prostranství, za dění na stadionu je odpovědný pořadatel."
Shoda napříč stranami
Jeden z předkladatelů Karel Šplíchal (ČSSD) připomněl, že na přípravě pozměňovací návrhu spolupracovali zástupci všech stran i představitelé fotbalového svazu a policie.
"Jsou tam dohody o určitém monitorování, technickém zázemí na stadionech. Zkusíme to tak, že policie nebude na stadionech, ale bude tam mít své zastoupení a bude připravena, aby v případě potřeby zasáhla. Pak je tady Probační a mediační služba, která by podle nových zákonů se měla starat o delikventy," vysvětlil Šplíchal.
Také bezpečnostní manažer Českomoravského fotbalového svazu Miroslavem Platilem zdůraznil, že novela potvrzuje současný model, který se podle něj osvědčil. "Odstraňují se zejména nedostatky formálního typu v oblasti pojmu vlastník, organizátor, pořadatel a podobně. Praxe nám ukázala, jak by to mělo vypadat," podotkl Platil.
Zda je zápas rizikový, vyhodnotí podle něj před každým zápasem policie spolu s klubem. "Policie ve spolupráci s klubem a se samosprávou v místě konání v rámci přípravy vyjádří svůj názor na míru rizika podle informací, které jsou k dispozici, a stanoví si přístup k utkání z bezpečnostního hlediska. Vyjádří to písemnou formou, kdy vyplní už zavedený tiskopis a tam definují veškeré podmínky," upřesnil Platil.