Pohřešovaný český právník nejel do Libanonu za námi, tvrdí příbuzní Alího Fajáda

Advokát Jan Š., který patří do skupiny Čechů zmizelých v polovině července v Libanonu, prý neodjel do země za rodinou Alího Fajáda. Radiožurnálu to řekl příbuzný Libanonce Kamál Lahhaf. Rodina označila cestu za divnou. Alího Fajáda policie kvůli údajné podpoře terorismu zadržuje v Česku, právník Jan Š. ho zastupoval u českého soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestovní doklady pěti Čechů nalezla policie v opuštěném autě v údolí Bikáa na východě Libanonu (ilustrační foto)

Cestovní doklady pěti Čechů nalezla policie v opuštěném autě v údolí Bikáa na východě Libanonu (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

(Pozn.: Na případu Radiožurnál spolupracuje s libanonským deníkem Daily Star. Rozhovor vznikl tak, že libanonský novinář seděl se členy rodiny na jihu Libanonu, dal telefon na hlasitý poslech a odpovědi překládal. Nejednalo se o doslovný překlad, proto jsou odpovědi ve třetí osobě.)

Mluvil jste s Janem, který je advokát Fajáda v Česku? Proč přijel Jan do Libanonu? Co bylo cílem jeho cesty?

Jan přijel do Libanonu třikrát nebo čtyřkrát. Poprvé, podruhé a potřetí obstarával materiály k případu pana Fajáda. Avšak neví, proč přijel do Libanonu teď, před únosem. Když slyšel, že právník přijel znovu, panu Kamálovi a jeho synovi se to zdálo velmi podezřelé. Bylo to totiž velmi krátce po Janově poslední návštěvě Libanonu, a tak si říkali, zda soud už nerozhodl. Ale bylo to velmi podezřelé.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Čechů zmizelých v Libanonu mluvil s příbuznými Alího Fajáda reportér Janek Kroupa

Jak se rodině představili dva reportéři, kteří cestovali s Janem do Libanonu?

Řekli, že jsou novináři, kteří dělají dokument o životě a rodině Alího Fajáda. Najal si je prý Jan, protože chtěl ukázat soudu, že Alí Fajád je vážený muž a že není v žádné politické straně nebo militantní organizaci. Chtěl udělat interview s Janovým bratrem, synem a ostatními příbuznými a udělat z toho reportáž.

Český soud nerozhoduje o vině pana Fajáda, ale posuzoval jen, zda ho vydá do Spojených států. Jaké dokumenty mohl pan Jan hledal v Libanonu?

Jan jezdíval do Libanonu informovat Fajádovu rodinu o průběhu procesu. Ve skutečnosti žádné informace v Libanonu neshromažďoval.

Půjde hlavně o výměnu informací, říká Zaorálek k plánované cestě do Libanonu

Číst článek

Mluvil s ním při poslední návštěvě?

Nemluvil, při poslední návštěvě ne.

Při únosu byl s právníkem i jeden člen vaši rodiny – pan Saíb. Co měli v plánu?

Ani on, ani zbytek rodiny neví, kam jeli. Bylo to velmi divné a podezřelé, že právník znovu přijel i proč se se Saíbem potkali.

Pět Čechů a libanonský taxikář jsou pohřešovaní od 18. července. V údolí Bikáa, nedaleko města Kefrajá, bylo v opuštěném autě nalezeno pět českých pasů, peníze a další cennosti. Ve skupině byli dva novináři, tlumočník, voják a také advokát Jan Š. Ten zastupoval v Česku zadržovaného a z podpory terorismu podezřelého Libanonce Alího Fajáda. Zmizelý řidič taxi je Fajádovým bratrem. Kvůli případu se chystá do Libanonu odcestovat český ministr zahraničí.

Tušíte, proč se Jan setkal při poslední návštěvě s bratrem pana Fajáda?

Ne, nikdo z rodiny neví, proč sem Jan jel naposledy. Můžou jen říct, že se zdá podezřelé a divné, že se sem právník vrátil, a nechápou, proč se s ním Saíb setkal.

Ano, ale člen rodiny se ztratil. Proč se potkal s Janem a odjeli spolu neznámo kam?

Jan při příjezdu do Libanonu kontaktoval Saíba. Ale neví se proč. Rodina spekulovala, že chce soud vydat Fajáda. Bylo to ale divné, protože to prostě bylo krátce po tom, co tu už Jan byl.

Je možné, že by libanonský stát byl zapleten do únosu?

Nemyslí si, že je v pozadí libanonská vláda. Jestli někdo, tak česká.

Spekuluje se, že chce Libanon vyměnit petici Čechů za Fajáda. Co si o tom myslíte?

Nemyslí si to. Libanonská vláda nikdy nekontaktovala rodinu a nesnažila se Alího Fajáda dostat zpět. Vláda se nikdy moc nesnažila. Kamál se pokoušel mluvit s českým velvyslancem, ale ten neodpověděl, ani libanonská vláda.

Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme