Pěšky, s píšťalkou a se psy. Pastevci v Českém středohoří přehánějí ovce mezi lukami tradičně
Pastevci na Litoměřicku hnali tradičním způsobem více než stodvacetihlavé stádo ovcí chráněným územím Českého středohoří. Před zimou musí spást ještě poslední chráněnou louku. Na takových loukách díky pravidelnému spásání žije velké množství vzácných zvířat - zejména hmyzu. Přibližně šestikilometrová trasa chlupatým sekačkám trvala přes dvě hodiny.
Vzduchem se nese ostré pískání. Pastevec Zdeněk Klíma drží v zubech ovčáckou píšťalku. Podle délky a výšky hvizdu ovčáčtí psi Ali a Zachariáš přesně ví, kam stádo ovcí hnát.
Za polovinou cesty už mají některé ovce dost, stejně jako Zachariáš. Ovčáčtí psi jsou někdy natolik zabraní do jejich oblíbené aktivity, že často zapomínají i odpočívat.
„Může se stát, že i zkolabuje. On se snaží člověku vyhovět tak moc, že se pak může stát i taková nehoda. Někteří psi mají stopku, ale zrovna Zachariáš ji nemá,“ vysvětluje pastevkyně Anna Hrnečková.
Více než stohlavé stádo přebíhá na druhou stranu silnice.
Obojživelníků v Česku kvůli suchu ubývá. Zoologové se jim snaží pomoci hloubením tůní
Číst článek
„Tohle přehánění po noze je poměrně vzácné, protože lokality, o které se staráme, jsou jednak celkem daleko od sebe, takže bychom šli několik dní, a druhak je krajina na většině míst neprůchozí,“ popisuje majitel stáda Tomáš Zděblo. V Českém středohoří jsou ale podle něj přechody možné. Ovce se tu starají o desítky dalších lokalit.
„Radobýl patří mezi lokality projektu Life České středohoří, stejně jako Bílé stráně u Pokratic. Projekt disponuje poměrně velkým množstvím peněz, které jsou určené na tyto zásahy v krajině. Úkolem spásání je podpořit nejen chráněné druhy, ale i cenná stanoviště,“ uvádí mluvčí Chráněné krajinné oblasti České středohoří Ondřej Nitsch.
Celkem takhle zvířata pomáhají spásat až 111 hektarů chráněných luk a stepí.