Opozice celý den blokuje hlasování o reformních zákonech

Poslanci za celý den jednání nehlasovali o žádném z patnácti reformních zákonů, které dolní komoře vrátili senátoři. Vládní koalice, která má ve sněmovně převahu jeho NE může přehlasovat. Schůzi sněmovny tak provázejí obstrukce sociálních demokratů, kteří se snaží hlasování ze všech sil oddálit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Zdroj: ČTK

Přitom se může zdát, že výsledek je předem jasný – koalice má dostatek poslanců, aby Senát přehlasovala a představitelé vládních stran uvedli, že budou při hlasování jednotní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obstrukcích na jednání sněmovny i reformních zákonech diskutovali v Ozvěnách dne Lubomír Zaorálek z ČSSD a Petr Gazdík z TOP 09 a Starostů

Opoziční strany přesto zdržují jednání proslovy dlouhými desítky minut a hledají sebemenší procesní chyby. Za celý den otevřeli jen první bod, kterým je návrh na omezení podpory stavebního spoření.

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka však zdržovací taktika smysl má. „Situace nám připadá mimořádná. Návrhy, které jsou teď v poslední fázi schvalování ve Sněmovně, obsahují klíčové kroky v reformě penzí, sociálních zákonů a dalších věcí, které zásadně změní život lidí po 1. lednu. Zvýšení DPH bude dopadat na nízko- i středněpříjmové skupiny způsobem, který výrazně sníží jejich úroveň života,“ míní Zaorálek.

ČTĚTE TAKÉ: Jednání sněmovny o reformách provázejí obstrukce levice

„Chceme využít všech prostředků, které máme v rámci pravidel fungování sněmovny, abychom blokovali přijetí podobných zákonů. Nevypadá to, že bychom to byli schopni úplně zvrátit, ale chceme pro to udělat všechno a uvidíme, kam nás tato situace zavede,“ dodal místopředseda ČSSD.

Jednání v noci i o víkendu

Vládní koalice kvůli obstrukcím prosadila, aby sněmovna mohla jednat až do noci a o nadcházejícím víkendu. Není podle ní nutné o reformách znovu diskutovat.

„Ve sněmovně už proběhla tři čtení zákonů, i v Senátu měla opozice dostatečný prostor, aby o nich mluvila. Až dnes se sociální demokracie probudila a rozhodla se na sebe a na svůj nesouhlas upozornit,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

Jednání Poslanecké sněmovny provázejí obstrukce opozice | Foto: ČTK

Sociální demokracie podle něj nepředstavila žádné věcné návrhy na řešení současné situace. „Jsou to reformy, které musí být schváleny, abychom se nedostali tam, kde jde dnes Řecko a další země. I díky reformám je dnes Česká republika brána jako jedna z nejdůvěryhodnějších států v Evropě. Díky tomu, že reformy projdou, tak jsme finančně stabilní a náš dluh se nezvyšuje tak dramaticky, jako se to děje v jiných zemích,“ dodává Gazdík.

Spor o penze

Nejdiskutovanější je plánovaná reforma penzijního systému. ČSSD kvůli této i dalším změnám sepsala petici za odchod vlády Petra Nečase. „Zavádět druhý pilíř z privátních fondů do penzijního systému, v době takové nejistoty kapitálového trhu, je nerozumné. Chceme, aby se zastavil tento typ významných změn v době, která se k tomu vůbec nehodí,“ zlobí se Lubomír Zaorálek.

Šéf poslanců TOP 09 ale považuje takovou petici za nesmyslnou. „Veřejnost ví, že reformy budou tvrdé a nikdy jsme to neskrývali, ale také vnímá, co se děje v Evropě. Nikdo včetně vrcholný politiků nyní neumí posoudit, co se vlastně stane. Ještě před pár dny se jevilo, že krize může být částečně zažehnána dohodou na eurosummitu, dnes kvůli Řecku prudce padají akciové trhy. Co bude následovat nějaká petice sociální demokracie nemůže zvrátit, to jde mimo nás, na to jsme moc malá země,“ dodává Petr Gazdík.

Politolog: Obstrukce k demokracii patří

Podle Josefa Mlejnka z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je ale podobné obstrukční chování přirozenou součástí demokratického parlamentu. „Patří to i do naší historické tradice, v dobách rakousko-uherské monarchie byli čeští poslanci vyhlášení tím, dovedli obstrukce využívat velmi zručně,“ připomíná politolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obstrukce patří do české tradice, v dobách rakousko-uherské monarchie jimi byli čeští poslanci vyhlášení, připomněl politolog Josef Mlejnek

Opozice tím však podle něj politické body získat nemůže. „Nemůže dosáhnout toho, že zákony neprojdou. Může jen docílit, že budou schváleny později a že schvalování vládní koalici znepříjemní. Také se může stát, že i voliči opozice nakonec budou hádkami v parlamentu znechuceni a mohou se obrátit proti ‚vlastním‘ opozičním politikům,“ varuje Mlejnek

Ve většině zahraničních parlamentů je však omezena délka příspěvků do diskuse. „Vyhlášený je například americký Senát, kde omezení neplatí nebo lze diskusi zkrátit jen velmi obtížně. Rekord drží senátor za Jižní Karolínu, který se asi v roce 1957 snažil zabránit přijetí zákona a hovořil nepřetržitě déle než 24 hodin,“ uvádí politolog Josef Mlejnek.

Václava Marešová, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme