Nejprve omluva, nyní návštěva. První německý prezident míří do Lidic
Vyhlazení Lidic před sedmdesáti lety neustále připomíná nenapravitelné křivdy, kterých se na českém národě dopustili nacisté. A proto právě tam jezdí němečtí politici a státníci, kteří se pokoušejí o usmíření. Teď se do Lidic chystá vůbec poprvé německý prezident.
Místní jsou zvyklí, že Němci k památníku jezdí.
„Já to beru jako normální, protože to jsou léta letoucí. Jezdí sem německé zájezdy,“ říká jedna z obyvatelek Lidic.
„V Lidicích vítáme každého, kdo přichází s otevřeným srdcem, s pochopením pro tu historii a s tím, že přijde pietně. Nemůžeme přenést přes srdce některé zástoje, které vznikly ve válce. Lidické ženy - konkrétně moje babička, maminka - se samozřejmě s tím osudem nějakým způsobem smířily. Lidi z Německa, co sem přijížděli, braly tak, že za to nemůžou, za zločiny svých rodičů nebo prarodičů,“ vysvětluje předseda občanského sdružení Lidice Antonín Nešpor.
Prvním významným německým politikem, který se přijel do Lidic poklonit památce zavražděných mužů a žen, byl kancléř Helmut Kohl v roce 1988. K památníku jezdí i zástupci sudetoněmeckého landsmanschafftu a loni sem zavítal poprvé bavorský premiér Horst Seehofer.
Současný německý prezident Joachim Gauck napsal do Česka k červnovému 70. výročí lidické tragédie, že ho myšlenka na opovrženíhodné teroristické činy z Lidic a Ležáků naplňuje hlubokým zármutkem a studem.
Co se stalo v českých Lidicích, mladá německá generace netuší
Číst článek
Teď bude Gaucka u památníku vítat jeho ředitel Milouš Červencl. „Bude pokládat věnec s panem prezidentem Klausem na společném hrobě. Přesunou se k sousoší, kde položí kytici. Myslím si, že hlavní účel je, aby se oba páni prezidenti sešli s posledními žijícími lidickými občany, kteří přežili druhou světovou válku,“ přibližuje program.
Svoji účast Červenclovi přislíbilo až devět pamětníků.
Je to pro nás pocta, říká o návštěvě prezidenta Gaucka starostka Lidic
Číst článek