Ministerstvo obrany chce snížit podíl prostředníků na zakázkách

Ministerstvo obrany představilo novelu o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, kterou bude zítra projednávat vláda. Největším bonusem má být větší možnost nakupovat bez využití prostředníků, kteří si účtují nemalé marže. Do systému nákupů vojenského materiálu se zapojí také veřejnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany ČR

Ministerstvo obrany ČR | Foto: Ministerstvo obrany ČR

„Umožní ty takzvané přímé nákupy vojenského materiálu ze zahraničí, nastolí podmínky, že i jménem České republiky bude moci tyto nákupy provádět ministerstvo obrany,“ řekl k novele ministr obrany Alexandr Vondra.

Kromě toho podle něj přispěje k větší transparentnosti veřejných zakázek. „My v zásadě budeme díky tomu vědět, kolik vlastně to bude stát,“ dodal.

V posledních letech měli čtyři největší prostřednící podíl na zakázkách za 14 miliard korun. Při deklarované desetiprocentní marži by podle Vondry bylo možné eliminací prostředníků uspořit 1,4 miliardy korun.

„A to říkám při deklarované desetiprocentní marži, protože často ta marže může být nebo bývala větší, dodal Vondra s tím, že u mnoha smluv nelze přesnou výši marže dohledat.

Rodný list veřejné zakázky

Ministerstvo obrany chce také zavést takzvaný rodný list veřejné zakázky, který bude umístěn na internetu a lidé budou mít možnost připomínkovat zakázku ještě před vyhlášením tendru.

„Chceme zavést rodný list veřejné zakázky jako veřejný online dokument. Ten rodný list veřejné zakázky bude obsahovat možnost připomínkování předmětu zakázky, způsobu zadání, kvalifikačních kritérii a způsobu hodnocení veřejnosti před zahájením výběrového řízení,“ vysvětlil generální sekretář Jan Vylita.

Mezi hlavní chyby současného akvizičního systému patří například neúčelnost vynaložených prostředků, nedostatečná kontrola nebo nevyjasněné kompetence a odpovědnost.

Katarína Brezovská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme