Promarnili jsme v roce 1989 šanci? Na unikátní konferenci debatovali politici, akademici i novináři
Česko slaví 30 let svobody. A sametovou revoluci připomněla i pondělní mezinárodní konference, kterou vysílá Český rozhlas Plus. Na listopadové dny v nové budově Národního muzea vzpomínali expremiér a bývalý prezident Václav Klaus, bývalý polský prezident a nositel Nobelovy ceny míru Lech Walesa nebo diplomatka Magda Vášáryová.
Dopolední část o roku 1989 začala o půl desáté a zahájil ji Michael Žantovský připomínkou Václava Havla. Po něm na konferenci Evropa bez železné opony: 30 let svobody vystoupila jedna z klíčových postav polského přechodu od totality k demokracii Adam Michnik. Záznam u úvodu konference si můžete pustit zde.
Přichází nebezpečí, se kterými jsme před 30 lety nepočítali, řekl Klaus na konferenci k listopadu 1989
Číst článek
Další osobnosti pak vzpomínaly na průběh revolucí v jednotlivých zemích střední Evropy. V dopoledním panelu vystoupili bývalý vůdce Solidarity, polský exprezident a laureát Nobelovy ceny míru Lech Walesa i bývalý český premiér a prezident Václav Klaus. Jejich projevy a diskuzy lze zhlédnout na facebooku Českého rozhlasu Plus.
Na pódiu promluvila také bývalá diplomatka a kandidátka na slovenskou prezidentku Magda Vášáryová. Z Maďarska přijal pozvání spoluzakladatel strany Fidesz Tamás Deutsch, blízký spolupracovník Viktora Orbána.
Druhá část konference byla o třiceti letech, které následovaly po listopadu 1989. Mluvilo se jak o vývoji v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku, tak o možném ohrožení demokratického vývoje, který si lidé tak přáli v roce 1989.
V prvním odpoledním panelu pořadatelé přivítali například politologa Jacquese Rupnika nebo profesora Jiřího Přibáně z Cardiffské univerzity. Závěrečné diskuze se účastnil politolog Yascha Mounk, ekonom Tomáš Sedláček či americká novinářka Julia Ioffeová.
Závěrečné slovo patřilo signatáři Charty 77 a současnému předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému. Konference skončila po půl šesté večer.