Lídři připravované koalice budou jednat o školném

Další jednání dnes čeká lídry stran vyjednávajících o sestavení středopravicové vlády. Scházejí se jen den po poslední schůzce, na které si jasně řekli, do´kdy by měla jednání o vládě vyvrcholit. Dnes by lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných měli jednat o zavedení školného na českých vysokých školách. Na potřebě školného se už shodli experti jednotlivých stran.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západočeská univerzita v Plzni

Západočeská univerzita v Plzni | Foto: Tomáš Adamec

Podle lídra ODS Petra Nečase by zavádění školného mělo mít jasnou návaznost na další kroky: „Například budeme silně navrhovat, aby zavedení školného předcházelo zavedení systému studentských půjček, grantů, stipendií a studentského spoření. Teprve poté, co těmito nástroji bude možné hradit nejenom školné, ale i životní náklady a studijní náklady studenta, bychom přikročili ke kroku ‚B‘, což je zavedení školného.“

Věci veřejné podporují odložené školné. Nadaní studenti by navíc podle Radka Johna měli být zvýhodněni: „Už jsme předběžně dohodnuti, že část školného půjde na prospěchová stipendia pro excelentní studenty. Čili to školné se těm skvělým bude vracet. Je to pobídka pro ty skvělé, aby byli ještě skvělejší a velkou část peněz dostanou zpátky.“

Možnost studovat by také podle Johna neměli ztratit nemajetní studenti. S tím souhlasí i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který si myslí, že systém školného nesmí být příliš komplikovaný: „Na každý pád ti, kteří z vlastních prostředků na to nemají, těm nebude postavena žádná finanční zábrana, aby mohli studovat. Budou mít dostatek prostředků, aby studovat mohli.“

Odložené nebo přímé školné?

Rýsují se ale už dvě varianty. Odložené a přímé školné. V prvním případě by student splácel až po dokončení školy a podle výše svého příjmu. Druhá varianta znamená, že by vysokoškolák zaplatil už v průběhu studia. Zatímco ODS a Věci veřejné jsou pro odložené školné, TOP 09 chce přímou platbu. Jako důvod uvádí větší motivaci studentů k dokončení školy.

„Chceme zavést motivaci proto, aby byla ukončena dnešní situace, kdy řádově 40 procent studentů končí ve druhém ročníku vysoké školy a řada z nich jenom zneužívá výhodný statut studenta. Chceme, aby školné bylo placeno průběžně po dobu studia, ale samozřejmě chceme vytvořit i nástroje pro to, aby studenti školné mohli platit z půjčky, kterou bude garantovat stát. To znamená, aby to nezatěžovalo jejich rozpočty,“ popsal tuto variantu místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek. S tím souhlasí i ekonomický expert Věcí veřejných Kamil Jankovský.

Je ale možné, že se strany dohodnou na kompromisu. Vysokoškolák by platil už za studia, školné by mu ale pokryla výhodná půjčka garantovaná státem. Tu by stejně jako odložené školné splácel až jako absolvent.

Rektor VŠE: Školné školám pomůže

Školné by ale podle rektora Vysoké školy ekonomické v Praze Richarda Hindlse mělo přínos i pro samotné školy: „Pokud by na tom školy měly v rámci systému vícezdrojového financování nějakým způsobem profitovat, pak si myslím, že je to rozhodnutí, které školám může prospět. Z druhé strany si úplně nejsem jist, zda školné je přímým nositelem kvality vzdělávání. Vidíme i řadu soukromých škol, kde školné je a kvalita vzdělávání vysoká není. Obecně si myslím, že by to vysokým školám prospělo.“

Podle informací Radiožurnálu se ale na konečné podobě školného strany dohodnou až během roku. V programovém prohlášení tak zatím jen bude, že se školné zavede.

Veronika Malá, Lenka Rafaelová, Klára Bílá, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme