Lidé sledovali rozloučení na obrazovkách po celém Česku
Na Hradčanském náměstí a na druhém nádvoří Pražského hradu lidé mohli sledovat poslední rozloučení s Václavem Havlem na velkoplošných obrazovkách. Oba prostory určené pro veřejnost byly plné lidí. Obrazovky zprostředkovaly přímý přenos i v dalších městech České republiky.
Na Pražský hrad i na náměstí měst lidé přišli podle jejich slov proto, že si Václava Havla vážili a pokládají ho za výjimečnou osobnost. Na hradním nádvoří byli i skautské oddíly a novináři. Všichni sledovali na velkoplošných obrazovkách jak vnitřek katedrály, tak příjezd smutečních hostů.
Na Hradčanském náměstí stálo i 15 přenosových vozů, živé vstupy vysílaly italská, francouzská televize i britská BBC.
Reportéři ČRo Jan Herget, Martin Karlík a Radka Kvasničková mapují zájem o sledování pohřbu Václava Havla na velkoplošných obrazovkách
Velkoplošné obrazovky jsou umístěny i na dalších místech v České republice. V Pardubicích se lidé sešli na náměstí Republiky před Východočeské divadlo.
Náměstí je rušné místo a současně uzel městské dopravy, která projíždí bez problémů. Hoří zde mnoho svíček.
Také v centru Olomouce se promítal přímý přenos ČT24, rozloučit s Václavem Havlem se přišli lidé všech generací. „Jsem víceméně pamětnicí. Když jsme cinkali klíčema na pana prezidenta Havla, bylo mi 45 roků. Vděčíme mu za moc, za moc,“ říká jedna z účastnic.
„Odešla legenda demokracie. Čekáme, co bude,“ zní další reakce.
„Až teď po jeho smrti se to začne zpětně historicky hodnotit a lidi si toho budou vážit víc, než dříve. Lidi uctili památku minutou ticha, disciplinovaně, důstojně,“ hodnotí mladý muž.
Pohřbem však vzpomínka na Václava Havla v Olomouci neskončí. Na obrazovce se budou promítat záběry z jeho návštěvy Olomouce a vystoupí zde lidé, kteří se s Havlem osobně znali – například první polistopadový primátor Milan Hořínek, bývalý studentský vůdce Martin Štajner nebo poslední Olomoučan, který dělal s Václavem Havlem velký rozhovor – publicista David Hrbek.