Absolutní prioritou je navýšení počtu lůžek, řekl Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu

„Velmi mě to mrzí, ale aktuální situace je velmi vážná,“ prohlásil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po středečním jednání Ústředního krizového štábu. Počty nemocných podle něj rostou velmi rychle a s tím se zaplňují i místa v nemocnicích. Jen za úterý přibylo v Česku 8325 prokázaných případů nemoci covid-19, což je druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 12:24 14. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček | Zdroj: Úřad vlády ČR

Podle vicepremiéra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka se situace zhoršuje a „problémové momenty se blíží“.

„To, abychom uspěli v našem úsilí, má jeden zásadní předpoklad, a to je to, že se všichni společně budeme chovat tak, jak nám doporučují nařízení vlády,“ pokračoval. Většina přísnějších opatření začala platit od středy - zavřené jsou restaurace či bary, je omezeno shromažďování na maximálně šest lidí, školy přešly na distanční výuku.

Za absolutní prioritu Hamáček označil navýšení kapacit lůžek, a to až na 10 000. „Hasiči společně s hejtmany a armádou vybírají záložní objekty a zajišťují také personál, protože můžeme mít dostatek lůžek, ale současně musíme mít taky personál, který se o pacienty bude starat,“ přiblížil.

Odpoledne chce jednat s šéfy krajů jednat i o povolávání mediků či ochranných prostředcích.

Zpráva pokračuje pod online reportáží:

Od začátku epidemie se nový typem koronaviru v Česku infikovalo 129 747 lidí, z toho téměř 59 tisíc od začátku října. Necelá polovina z nakažených se už uzdravila, jak vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví.

Aktuálně nakažených je v Česku 68 740 lidí, v nemocnicích je s koronavirem přes 2500 pacientů. 1106 pacientů s koronavirem zemřelo. Od začátku října stoupl počet úmrtí o 436. Nejvyšší denní nárůst, o 55 zemřelých, přibyl do statistik toto pondělí. V úterý zemřelo 22 lidí s covidem-19.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh nebo jsou úplně bez příznaků. V nemocnicích je podle posledních údajů resortu zdravotnictví 2503 lidí s koronavirem. Stav 467 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Počet hospitalizovaných od začátku měsíce stoupl o 1475 případů.

Uherskohradišťsko

Nejrychleji se nyní nemoc šíří na Uherskohradišťsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno přibližně 581 nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Druhým nejpostiženějším okresem je Příbramsko se 488 případy a třetím Liberecko s téměř 473 případy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.

Kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí v celém Česku od středy zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přecházejí na distanční výuku, výjimku mají třídy pro děti se speciálními potřebami. Uzavřené jsou restaurace, bary a kluby. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Většina opatření platí do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu. Školy mají být zatím zavřené do 1. listopadu.

Prezident souhlasí s vyznamenáváním 28. října bez veřejnosti, řekl Babiš. Vláda probere plán s hygienou

Číst článek

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterním televizním projevu řekl, že počet hospitalizací, těžkých případů a úmrtí v následujících týdnech podle modelů šíření viru ještě vzroste. „Čekají nás opravdu tři složité a neveselé týdny,“ dodal. Zároveň se omluvil za to, že opatření proti druhé vlně v létě neprosazoval důrazněji.

Bilance ve světě

Koronavirus se po celém světě prokázal již u více než 38 milionů lidí. Vyplývá to z údajů na webu americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně. Milion nakažených v posledních několika týdnech celosvětově přibývá za tři až čtyři dny.

Přes polovinu případů přitom hlásí tři nejhůře zasažené země, kterými jsou Spojené státy, Indie a Brazílie. Co do celkového počtu nakažených se na špici pomyslného žebříčku nadále drží Spojené státy se zhruba 7,8 milionu nakažených, druhá Indie dosud ohlásila necelých 7,2 milionu infikovaných. Třetí Brazílie pak registruje od jara dohromady přes 5,1 milionu pozitivních testů na koronavirus.

Svět rovněž překonal hranici milionu zemřelých v souvislosti s komplikacemi nemoci covid-19. JHU jich dosud úhrnně zaznamenala 1 084 336. Nejvíce úmrtí registrují opět Spojené státy, a to bezmála 216 tisíc. Za nimi se nachází Brazílie s více než 150 600 zemřelými. Třetí Indie se blíží hranici 110 tisíc úmrtí spojovaných s covidem-19.

gak, miz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme