Že aktéři z Bulovky jezdili vozy od ‚velrybáře‘ Horáčka? Nehoráznost, míní ministr Vojtěch
- Za ‚nehoráznost‘ označil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to, že aktéři kauzy Bulovka jezdili podle policie ‚luxusními vozy‘ od podnikatele Tomáše Horáčka. Podle detektivů od něj dostali i mobil.
- Minimálně od vedoucí ekonomického úseku Bulovky Marie Nushiové bude kvůli tomu požadovat ‚informaci‘.
- Zároveň chce šéf resortu zdravotnictví nechat prověřit veškeré smlouvy, které jemu podřízené organizace mají s firmami kolem zmíněného podnikatele.
Jak informoval server iROZHLAS.cz, policie se domnívá, že exšéfka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská a její kolegyně Marie Nushiová, která vede ekonomický úsek nemocnice, jezdily „luxusními motorovými vozidly“ od podnikatele Tomáše Horáčka (psali jsme ZDE).
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) napsal serveru iROZHLAS.cz, že o tom nevěděl. „Samozřejmě budu chtít informaci, považuji to za nehoráznost,“ uvedl.
Aktéři kauzy Bulovka jezdili ‚luxusními vozy‘. Od podnikatele Horáčka podle policie dostali i mobil
Číst článek
Auta i mobil
Právě již obviněný Horáček je spolu s exředitelkou Vrbovskou ústřední postavou v kauze - podle policie - zmanipulovaných zdravotnických tendrů. Ústecký podnikatel je známý svým byznysem s ojetými vozy pod názvem VIP Cars. Při razii se detektivové podle policejních dokumentů, se kterými se server iROZHLAS.cz seznámil, zaměřili také na auta blízká právě Horáčkovi.
Zajistit chtěli doklady „prokazující využívání těchto vozidel zaměstnanci Nemocnice Na Bulovce“. Kriminalisty zajímalo například hnědé BMW X5, které do loňského července bylo ve vlastnictví firmy blízké právě podnikateli Horáčkovi. Vůz se stejnou SPZ byl zaparkován v den policejní razie před domem exšéfky nemocnice Vrbovské, v lednu zase přímo před nemocnicí.
Policie se zaměřila i na BMW Gran Turismo, které firma blízká Horáčkovi vlastnila do loňského roku. Tento vůz zase reportér serveru iROZHLAS.cz vyfotil před domem ekonomky Nushiové.
A mimo jiné na Horáčkův byznys firmy VIP Cars se chce v rámci kontroly zakázek zaměřit i ministr zdravotnictví Vojtěch.
Nushiová se na dotazy serveru iROZHLAS.cz, který ji sháněl několik dní doma i v práci, nevyjádřila. Horáčkův advokát Jiří Teryngel to komentovat nemohl. „V rámci obvinění jsem nic takového nepostřehl (že by se jednalo o úplatek; pozn. red.). Vyjádřit se k tomu nemůžu. Nemůžu vyloučit, že jezdili auty pana Horáčka, ale nemůžu to ani potvrdit,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz.
„Zadal jsem všem ředitelům přímo řízených organizací, aby předložili přehled smluv uzavřených se všemi společnostmi spojenými s panem Horáčkem. Týká se to i společnosti VIP Cars,“ uvedl Vojtěch a ihned doplnil: „Následně budu činit další opatření.“
V seznamu firem, který má server iROZHLAS.cz k dispozici, je celkem 38 subjektů. Ministr Vojtěch si přehled smluvních vztahů s vybranými firmami vyžádal „v souvislosti se závažnou situací v oblasti veřejných zakázek a ostatních smluvních vztahů“.
Mezi nimi například firma HTS Corporate Group, jejíž součástí je Horáčkova společnost, která je také na seznamu - První chráněná dílna. A dále třeba firma Active Vision, za kterou podle obchodního rejstříku stojí právnička a Horáčkova spolupracovnice Nina Rydlová.
Luxusní vozy nebyly podle detektivů to jediné, čím si chtěl Horáček pojistit vliv na zadávací řízení nemocničních zakázek. „Současně je dáno důvodné podezření, že MUDr. Vrbovská přijímá od Bc. Horáčka (případně dalších zástupců zvýhodňovaných dodavatelů) úplatky a o tyto se dělí s Ing. Nushiovou. Ta nejméně v jednom případě přijala od Bc. Tomáše Horáčka mobilní telefon zn. Apple iPhone 7, 128 GB,“ stojí v policejním dokumentu (celý článek si můžete přečíst ZDE).
POLICEJNÍ RAZIE VE ZDRAVOTNICTVÍ
- Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila rozsáhlé razie na desítkách míst v Česku minulý týden. Zasahovala například v Nemocnici Na Františku i Na Bulovce, policie navštívila například i firmu HTS Corporate Group, která je spojená s První chráněnou dílnou podnikatele Tomáše Horáčka, či několik sociálních zařízení a domovů důchodců v Praze a ve středních Čechách.
- Aktuálně čelí obvinění deset osob a dvě firmy, číslo ale není konečné. Část obvinění se týkala zmíněné zakázky na úklid. Vedle Daniela Pálka i jeho firmy TSB, odvolané ředitelky Bulovky Andrey Vrbovské a současného šéfa Františka Nováka je mezi stíhanými také manažer Igor Weiss, advokátka Šárka Kryglová a expertka na veřejné zakázky Kateřina Koláčková. Jejich role v případu ale není jasná. Weiss figuruje v ostravské úklidové společnosti MW-Dias, podle pracovnice firmy je nyní na dovolené. Kryglová pracuje pro advokátní kancelář Kruták Partners, kde také zasahovala policie. Advokátka v neděli na dotaz redakce odmítla, že by byla v případu obviněna. V pondělí už ale nebyla k zastižení. Podobně reagovala Koláčková, která je ředitelkou poradenské společnosti Otidea. Podle svých slov byla na policii podat pouze vysvětlení, v pondělí už byla nedostupná.
- Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
- Hlavní aktéry Horáčka s Vrbovskou poslal soud do vazby. „Nese to velmi těžce, má za to, že rozsah obvinění neodpovídá skutečnosti,“ řekl České televizi Horáčkův právník Teryngel. Proti obvinění podal stížnost. Stručná je i veřejně dostupná reakce Vrbovské. „Nic,“ reagovala exředitelka Bulovky na otázku novinářů, co říká na obvinění.