Bezpečnostní rada jednala o rizicích spojených se společností Huawei. Firma požádala vládu o audit
Varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE, které vydala v pondělí, nemíří na běžné uživatele. Lidé, kteří používají telefon či router těchto značek, kvůli tomu nečelí žádnému zvláštnímu riziku, uvedl v pátek NÚKIB v tiskové zprávě. Záležitost také v pátek ráno probírala Bezpečnostní rada státu (BRS). Premiér považuje varování za nedomyšlené.
Úřad tento týden varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei to odmítla a vyzvala k předložení důkazů. Babiš v pátek pro Českou televizi řekl, že společnost Huawei požádala vládu o audit.
Výrobky čínských společností Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou, varuje úřad pro kyberbezpečnost
Číst článek
Některé úřady už ohlásily, že telefony této značky přestanou využívat. Babiš nařídil, aby se zařízení této firmy zbavil i úřad vlády. Zároveň uvedl, že problém nepředstavují telefony, ale telekomunikační infrastruktura.
Účastníci pátečního jednání BRS zhruba hodinovou schůzku rady na úřadu vlády nekomentovali. Babiš uvedl, že původně reagoval na informaci, která se ukázala jako nesmyslná.
„Dneska operátoři používají i sítě Huawei, takže na ty mobily to nemá žádný vliv. Takže v tomhle směru nás NÚKIB vlastně korigoval, že se jedná o komunikační systémy, o systémy bezpečnostní. A samozřejmě naše vláda vnímá různá rizika, ale je skutečně potřeba to nějakým způsobem celkem domyslet," konstatoval.
Běžní uživatelé
NÚKIB zároveň uvedl, že jeho varování nemíří na běžné uživatele. „Varování se dotýká primárně informačních a komunikačních systémů těch subjektů, na které dopadá zákon o kybernetické bezpečnosti. Ti jsou povinni varování zohlednit v analýze rizik a na základě výsledků této analýzy učinit patřičná rozhodnutí a příslušná opatření," vysvětlil.
Varování podle NÚKIB neznamená bezpodmínečný zákaz uvedené technologie používat. „Samotné označení určitých technických a programových prostředků za hrozbu v tomto varování znamená, že je nutné tuto hrozbu brát vážně a rozhodnout o výši rizika, které z používání zmíněných technologií a programových prostředků pro konkrétní prostředí konkrétního subjektu plyne,“ dodal NÚKIB. Úřad se chystá vládě dodat právní analýzu.