Elektronická evidence může zkomplikovat podnikání, ne všude je dostupný rychlý internet

Ministerstvo financí zatím přesné požadavky na provozování evidence tržeb nespecifikovalo, už nyní je ale jasné, že podnikatelé budou potřebovat stabilní připojení k internetu. Jenže to v Česku na řadě míst chybí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokladna

Pokladna | Foto: Tomáš Adamec

Český rozhlas porovnal mapy rychlého mobilního internetu s evidencí adres a našel přes 60 tisíc adres (z 2 790 912), které nejsou v dosahu rychlé mobilní sítě ani jednoho ze tří českých operátorů.

Na zmíněných adresách pak podle databáze živnostníků sídlí nejméně šest desítek podnikatelů v maloobchodě či pohostinství, kterých se elektronická evidence tržeb má v první fázi dotknout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podnikatelé se i kvůli nedostatečnému pokrytí internetem obávají elektronické evidence tržeb. V Abertamech na Karlovarsku natáčel Zdeněk Trnka

„Je to finanční i časové zatížení. Vůbec nevím, jak to budeme řešit, nebo jestli půjdeme na pracák,“ okomentovala elektronickou evidenci tržeb pro Český rozhlas majitelka koloniálu v Abertamech.

Další místní podnikatelka, provozovatelka řeznictví, má obavy hlavně z výpadků připojení v situaci, kdy bude mít obchod plný lidí. V obci jsou navíc časté výpadky elektřiny. „Jakmile dojde k výpadku, tak se to musí hlásit na finančním úřadu. Budeto víc práce a bude to i finančně nákladné," obává se paní Barbora.

Pan Kurt, který vlastní servis pro lyžaře, s podnikáním kvůli elektronické evienci tržeb raději skončí. „Ta pokladna bude něco stát, už se mi to nevyplatí,“ říká.

Právě doplňkové služby pro lyžaře mohou podle strosty Abertam Zdeňka Lakatoše zcela zmizet: „Určitě největší problém budou místa, kde je jenom občerstvení pro cyklisty, protože si nedovedu představit, že zrovna tam bude silné pokrytí internetem.“

Prodejci v příhraničních tržnicích pak podle něj budou systém používat jen s obtížemi, často totiž ani neumí dobře česky.

A právě proto vedení obce plánuje v nejbližších dnech jednat s mobilním operátorem o zlepšení pokrytí.

Babiš: Signál obchodníky neomezí

Každý druhý živnostník a podnikatel se zavedení elektronické evidence tržeb obává. Ukázal to nedávný průzkum agentury Median pro Českou televizi. Obchodníky trápí hlavně více administrativy a i to, že za nový přístroj zaplatí hodně peněz. Stejně tak jim vadí možné zneužití posílaných dat.

Část lidí také zmiňuje problémy s internetovým připojením. Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO uklidňuje, že slabý internetový signál obchodníky neomezí:

„V tom případě si podnikatel může u finančního úřadu požádat o evidování takzvaného zjednodušeného offline režimu.“

Finanční úřad bude mít 15 dní na vyjádření, jestli offline režim povolí. Ministr Babiš dodává, že pak podnikatel musí sice vždy vydat účtenku, ale nemusí ji odesílat okamžitě online:

„Data se budou ukládat v paměti přístroje. Podnikatel potom musí nejpozději do pěti dnů odeslat je z místa, kde je připojení k internetu dostupné.“

V následující mapě můžete prozkoumat oblasti bez pokrytí rychlým mobilním internetem. Modré tečky označují podniky v maloobchodě či pohostinství, kterých se evidence tržeb dotkne. Data pro vytvoření mapy pocházejí z ČTÚ.

Zdeněk Trnka, Eliška Malínská, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme