ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL podepsaly koaliční smlouvu, na tahu je prezident
Sociální demokracie, hnutí ANO a KDU-ČSL uzavřely dohodu, která otvírá cestu k nové vládě. Lídři stran dnes podle očekávání podepsali koaliční smlouvu, v níž si určili pravidla vládnutí i hlavní body programu. Nyní je na tahu prezident Miloš Zeman. Podle očekávání koaličních stran by měl co nejdříve jmenovat předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem.
Smlouvu podepsali lídři stran ve čtyřech vyhotoveních. Bohuslav Sobotka uvedl, že jednu dostane každá strana a jednu prezident.
Sobotka zatím plní plán, který avizoval na konci minulého roku. V pátek přivezl seznam kandidátů na ministry prezidentovi Miloši Zemanovi do Lán, dnes s ním seznámil i veřejnost.
Záznam z tiskové konference, na níž strany vznikající koalice představily své kandidáty na ministry
KDU-ČSL a hnutí ANO už své kandidáty do vlády představily dříve. O nominacích za ČSSD dnes ráno ještě jednalo vedení strany, nakonec schválilo již dříve navržená jména. Kromě Sobotky chce ČSSD do vlády poslat také Petra Krčála, Milana Chovance, Lubomíra Zaorálka, Marcela Chládka, Jana Mládka, Svatopluka Němečka a Jiřího Dienstbiera.
„Sedmdesát dva dnů od voleb tedy máme podepsanou koaliční smlouvu a vznikající koalice je připravená jak po programové, tak po personální stránce na to, aby se ujala vládní odpovědnosti,“ konstatoval Sobotka.
Koaliční smlouva mezi ČSSD, hnutím ANO 2011 a KDU-ČSL
Číst článek
Jsou to však právě jména uchazečů o ministerské posty, na nichž by se po podpisu koaliční smlouvy mohlo jmenování budoucí vlády zadrhnout.
Ať už přímo od Zemana či z neoficiálních prohlášení některých členů ČSSD zaznívá, že by z různých důvodů mohla být pro prezidenta problematická nominace například Jiřího Dienstbiera, Lubomíra Zaorálka či Martina Stropnického.
Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL má nyní ve dvousetčlenné dolní komoře většinu 111 hlasů. Budoucí vláda by měla mít 17 členů včetně premiéra a dvou ministrů bez portfeje. Sociální demokracii připadne osm míst, hnutí ANO šest a lidovcům tři. ANO i KDU-ČSL budou mít po jednom vicepremiérovi.
Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček k tomu podotýká, že zatím je seznam kandidátů jen „kamarádská záležitost“.
„Nejprve musí nastat ústavní akt, první v tomto smyslu od vyhlášení výsledků voleb, a to je jmenování předsedy vlády. Teď už nebrání z technických důvodů nic tomu, aby byl Bohuslav Sobotka tím předsedou vlády jmenován. Uvidíme, jak to půjde rychle. Je to krok významný, protože v okamžiku, kdy ho prezident republiky jmenuje, tak už to nemůže odvolat,“ uvedl Nováček.
Z pozice premiéra by měl Sobotka silnější vyjednávací pozici. Případné snaze prezidenta zasahovat do složení vlády by se mohl bránit třeba kompetenční žalobou.
O podpisu koaliční smlouvy a seznamu ministerských kandidátů mluvil na Radiožurnálu komentátor ČRo Petr Nováček
Sobotka si své postavení uvědomuje, zřejmě i proto při představování kandidátů ČSSD na ministry připomněl, že nominace ještě nejsou hotová záležitost. „V tuto chvíli jde o předběžnou personální nominaci, protože návrh na složení vlády může prezidentovi republiky předložit pouze premiér,“ podotkl Sobotka.
O nominacích mluvil i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Například se zastával potenciálního ministra životního prostředí Richarda Brabce, jehož kandidaturu kvůli jeho působení v chemickém průmyslu kritizovali někteří ekologové či zástupci Strany zelených.
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek o kandidátech za svou stranu promluvil jen stručně. „KDU-ČSL byla první, která představila své nominanty, na nich zůstáváme,“ poznamenal.
Podle něj bude důležité, aby koalice dokázala uskutečnit svůj program a našla na něj dost peněz. „To bude naším hlavním úkolem,“ dodal.