Cesty z Monaka nejsou problém, slibuje senátor Valenta. Plat dá studentům
Ivo Valenta je novým senátorem za Stranu soukromníků České republiky. Podnikateli a majiteli holdingu Synot, který žije v Monaku, dalo na Uherskohradišťsku hlas skoro 12 tisíc lidí. Práci v horní komoře Parlamentu chce Valenta věnovat hlavně regionálním zájmům svých voličů. Do práce hodlá dojíždět na vlastní náklady a plat věnovat studentům.
Valenta si spočítal, že Senát zasedá zhruba čtyřiadvacetkrát za rok, což vychází na dvě jednání za měsíc. Dojíždění nevidí jako problém.
„Během dvou hodin můžu být z Monaka kdekoli v Evropě. To znamená na chvilku v Praze a zase se můžu vrátit,“ vysvětluje.
Podle něj je důležité mít okolo sebe především dobrý tým, který mu bude pomáhat s prací senátora, tedy připravovat analýzy, oponenturu k zákonům a podobně.
„Mám spoustu zajímavých lidí, kteří budou přinášet podněty k práci pro region, což by měl být hlavní cíl senátora,“ říká.
Senátor, který byl mimochodem pravomocně odsouzený k podmíněnému trestu za korupci ve fotbale, si také musí ve svém volebním okrsku zřídit kancelář. Valenta slibuje, že i tam bude lidem k dispozici.
Do Senátu míří i dva miliardáři, Jiří Hlavatý a Ivo Valenta
Číst článek
Člen Senátu má nárok na náhrady za cesty do sídla komory v Praze. Peníze za cesty z ciziny ale Valentovi nikdo platit nebude, nemá na to podle zákona právo.
Co by ale nárokovat mohl, jsou peníze za dojíždění do Prahy z místa, kde má senátorskou kancelář. V tomto případě tedy z Uherského Hradiště. Podle právníka Jana Kysely se příspěvky na cestu nevyplácí podle bydliště, ale právě podle volebního obvodu:
„Je to jeden z nejvzdálenějších obvodů od Prahy, takže maximální částka, kterou mohou senátoři čerpat na dopravu, je něco přes 20 tisíc.“
Podnikatel Ivo Valenta ale odmítl, že by chtěl jakékoli dojíždění proplácet. A zdůraznil, že i svůj senátorský plat nechce pobírat. Odevzdá ho na podporu studentů na Slovácku.