Architekti přišli s návrhem proti korupci

Pád Česka na žebříčku zkorumpovanosti podnítil zdejší politiky k málo vídané, i když zatím jenom slovní aktivitě. Vláda i poslanci chtějí ještě před sněmovními volbami přijít s návrhy, jak uplácení aspoň ztížit. Mimo jiné jde o to, začlenit do veřejných zakázek podmínku, aby účastníci měli jasnou vlastnickou strukturu. S dalším námětem přichází Česká komora architektů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nad modelem Národní knihovny

nad modelem Národní knihovny | Foto: Národní knihovna ČR

Podle představ architektů by každému tendru na stavbu veřejných budov prospělo, kdyby ho doprovázela architektonická soutěž.

"Architektonická soutěž, nebo její odnož, konstrukční soutěž, přichází v úvahu u významnějších budov. Řekněme u všech, které jsou v centrech měst a jejichž náklady se vyšplhají nad 80 až 100 miliónů korun. Ročně by se to týkalo šedesáti až sta staveb," objasňuje návrh člen představenstva České komory architektů Jan Sapák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen představenstva České komory architektů Jan Sapák mluvil na Rádiu Česko o transparentnosti veřejných zakázek v České republice.

Podle informací komory je dosavadní praxí v České republice, že se institut architektonické soutěže využívá jen ve výjimečných případech.

"Za minulý rok se uskutečnilo jen 21 soutěží, ale ve skutečnosti to bylo pouze deset, protože zbývajících jedenáct byly přehlídky, například studentské, které nesměřují k žádné stavbě. Z těch deseti bylo šest ideových a pouze čtyři projektové. To je neskutečně málo i v porovnání s praxí v minulosti, například první republiky nebo 60. let 20. století," říká Sapák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen představenstva České komory architektů Jan Sapák mluvil na Radiožurnálu o výhodách architektonických soutěží.

Nehospodárnost téměř vždy

Sousední Rakousko mělo přitom v loňském roce 120 skutečných architektonických soutěží, Německo 270 soutěží.

"Nemohu říct, že každá architektonická soutěž vede k nejlevnější budově. Dá se ale říct, že je to nejlepší krok k budově s nejlepším poměrem ceny a kvality," uvádí architekt Sapák.

Podle něj případy prohospodaření veřejných prostředků doprovázejí téměř každou veřejnou stavbu. Složitější ale je zjistit, zda je to pouhou nedbalostí či nedůsledností, nebo úmyslným odčerpáváním financí.

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme