Nebe nad Českem zůstane uzavřené až do pondělí
Vzdušný prostor nad Českem zůstane kvůli oblaku sopečnému prachu a meteorologickým podmínkám uzavřen dalších 24 hodin, tedy do pondělního poledne. V Česku proto nesmějí létat dopravní letadla ani vrtulníky záchranné služby.
„Během dnešního dne by měl foukat jihovýchodní vítr nejen při zemi, ale i ve vyšších vrstvách atmosféry, takže prach se bude částečně vracet, alespoň to naznačují některé modely, například norský model,“ vysvětluje meteoroložka Marie Odstrčilová.
O pohybu sopečného prachu a omezení letecké dopravy mluvila v Ranním interview meteoroložka Marie Odstrčilová.
Každé ráno proto teď zasedá v pražské Ruzyni řídící štáb a rozhoduje o otevření, nebo dalším prodloužení letového klidu. Zítra se sejde v 9 hodin. Řídící štáb se rozhoduje hlavně podle informací meteorologů, podle nich se ale situace téměř nedá předvídat dopředu.
„Protože sopka chrlí dále a proudění se v následujících dnech nezmění na severozápadní, tak se předpokládá, že by se další sopečný popel v různých výškách atmosféry měl dostávat i nad střední Evropu,“ dodává Odstrčilová.
Zákaz letů přitom tvrdě dopadá na letiště i dopravce. Například Řízení letového provozu denně přichází zhruba o 10 milionů korun, podobnou ztrátu hlásí i Letiště Praha. České aerolinie musí denně rušit přibližně stovku letů, to znamená ztrátu několik desítek milionů.
Popel může vymýt déšť
V České republice se nelétá už od pátečního poledne, podobně jako jinde v Evropě. Podle meteoroložky se situace zřejmě nezlepší ani v následujících dnech: „Nejvíce by určitě pomohlo, kdyby sopka přestala být aktivní. Hlavně by ale pomohly nějaké vydatnější srážky, které by sice popel vymyly z atmosféry, ale zase by se dostal na zemský povrch. Otázka je, co je lepší. Pro letový provoz by to bylo lepší, nevím ale, jestli by to bylo lepší pro obyvatelstvo.“