Zázraky medicíny: doktoři v Plzni pěstují játra, pomáhají tak pacientům s rakovinou
Česko drží smutné světové prvenství v počtu nádorů tlustého střeva. Ročně lékaři evidují takových případů 8 500. Nádor z tlustého střeva však často napadá i játra. Největší koncentrace nemocných je v západních Čechách. I proto se na operaci nádorů specializují chirurgové ve Fakultní nemocnici v Plzni a v rámci republiky jsou na špičce.
„Jednu část jater oni odvyživili a do té zdravé části dali kmenové buňky. Ty játra ještě rostou. Zaráží mě fakt, že už Řekové věděli, že játra dorůstají. Proč zrovna játra? Jak to mohli vědět," ptá se pacient Václav.
Zázraky medicíny: Operace bez skalpelu? V hlavní roli laser, který za 30 minut odstraní krátkozrakost
Číst článek
Jak to mohli Řekové vědět, zůstane asi záhadou. Této schopnosti ale využívají lékaři, rakovinu jater totiž nelze chemoterapií vyléčit. Jediná možnost je nemocnou část odstranit a zdravou vypěstovat.
parenchym
je vlastní funkční tkáň některých orgánů, která je pro každý orgán specifická. Jaterní parenchym je tvořen jaterními buňkami hepatocyty, které plní funkce jater.
„Když bychom odstranili všechna ložiska, zůstane tam málo parenchymu. A bez jater žít nemůžeme. Tudíž tu část, která je méně postižená, je objemově malá, si můžeme nechat narůst," vysvětluje Radiožurnálu jaterní chirurg Tomáš Skalický.
Jaterní chirurgie se výrazně rozvíjí na chirurgické klinice Fakultní nemocnice v Plzni uplynulých dvacet let. Za tu dobu lékaři odoperovali přes patnáct set s rakovinou jater.
Celou reportáž najdete ZDE.