Před 75 lety objevil švýcarský chemik účinky LSD. Látka mu ukápla na ruku
Přesně před 75 lety zažil švýcarský chemik Albert Hofmann na vlastní kůži následky intoxikace drogou LSD. Toto psychedelikum vyzkoušel jako vůbec první člověk na světě, přičemž tak učinil pouze čirou náhodou, když mu látka kápla na ruku. Prožil později známé intenzivní pocity od úzkosti po štěstí a barevné fantazie. O tři dny později pokus zopakoval, tentokrát úmyslně, a výsledek byl stejný.
Tajemství výroby diethylamidu kyseliny lysergové, zkráceně označované jako LSD, odhalil Hofmann jako zaměstnanec švýcarské farmaceutické společnosti Sandoz. Poprvé tuto sloučeninu syntetizoval koncem roku 1938. Protože však látka nevykazovala účinky, po nichž právě pátral, přestal se jejím studiem zabývat. V polovině dubna 1943 se Hofmann ke svému pět let starému objevu vrátil.
LSD se zpočátku používalo jako lék v psychiatrii. V 60. letech minulého století se však látka dostala do rukou obyčejných lidí, z nichž některým se obtížně vyzpytatelné účinky LSD staly osudnými.
Halucinogen LSD se stal inspirací milionů lidí hlavně během hnutí hippies v 60. letech minulého století. Výroba tohoto halucinogenu proto byla nakonec zakázána.