Barevné, slunečné, hřejivé a rozmanitě chutné. Vítejte v Mexiku

Popisovat mexickou kuchyni je víc než odvážné. Je to podobné, jako byste z teplého moře vytáhli ruku a chtěli byste prostřednictvím poslední slané kapky na prstu popsat jak Karibské moře, tak Mexický záliv. Mexická gastronomie je v základu jednoduchá jako slaná kapka na prstu.

Mexiko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexiko je barevné, slunečné, hřejivé a rozmanitě chutné

Mexiko je barevné, slunečné, hřejivé a rozmanitě chutné | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Ovšem díky původním zvykům, regionálním kuchyním a vlivu Španělska a dalších je hřejivá, barevná, rozsáhlá, široká, plná různorodých chutí, ale hlavně přívětivá jako celý Karibik. Přes uvedené vlivy je svá a má jisté určující znaky a chutě, které jsou mimořádné a jedinečné.

Před pár dny jsem si užila jak Karibského moře, tak úžasných přátelských lidí, a hlavně místní kuchyně. Podělím se o pár postřehů a dva autentické recepty.

Popisovat mexickou kuchyni je víc než odvážné | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Aztékové, Mexičané a Sedm statečných

Zmínila jsem, že uchopit tak rozmanitou kuchyni, jako je ta mexická, je skoro nemožné, ale přesto se tím pokusím nějak prokličkovat. Začnu základními kameny jedné z nejlepších kuchyní pod sluncem. Těmi jsou fazole, kukuřice, avokádo a limetka. Mluvím o pestrosti, a přitom zmíním pouhé čtyři normální věci.

Ovšem tyhle čtyři suroviny najdete bezmála v každém jídle a pestrost a rozmanitost gastronomie způsobená velikostí země, její historií a rozdílnými regionálními zvyky se projeví v dalších přidávaných surovinách a koření. Pokud se podíváme na pokrmy, skoro vždy je v nich kukuřice, vzpomínané fazole a všudypřítomné chilli papričky.

DAGMAR HEŘTOVÁ

Foodblogerka a gastronomická žurnalistka, která pravidelně přispívá do tištěných a internetových periodik především informacemi o surovinách, jejich zpracování až po recepty. Na webu Tastejourney píše o jídle, nových trendech a dělí se o gastronomické postřehy z cest.

To vše tady existovalo před příchodem Španělů do Aztécké říše v únoru roku 1519. Dobyvatele Hernanda Cortése kukuřičné placky nezajímaly, zajímalo ho hlavně zlato. Jak víme, nerostné poklady jsou pomíjivé a vyčerpatelné, ale ve zlato se nakonec pro svět proměnila nevyčerpatelná mexická gastronomie.

Španělům však nelze jenom zazlívat, že odvezli, co se dalo. V roce 1520 totiž přivezli do Mexika rýži, maso z domácích zvířat, sýry, olivový olej a cukr. To vše se ve spojení s původní gastronomií stalo jedním z pilířů mexické kuchyně.

Původní Aztékové byli zemědělci a tento způsob života a obživy převzali i Mexičané. Kdo by si právě teď nevzpomněl na western Sedm statečných, kde byli chudí zemědělci odíráni místními bandity. Vesničané proti nim neměli šanci, a tak si pro svou obranu najali americké pistolníky.

Jak má v pohádkách být, nakonec vše dopadlo dobře. Tedy ne pro všechny statečné, ale nově vzniklá láska mezi mladým pistolníkem Chicem a mexickou dívkou skončila u mírumilovného loupání kukuřice.

Oblafnout hlad je vcelku jednoduché

Číst článek

Z čeho se vaří

Hlavně z kvalitních a čerstvých surovin, to snad není nutné zdůrazňovat. Začnu třeba avokádem. To se nachází ve velké řadě mexických jídel a nám nejznámějším výsledkem je lahodné barevné guacamole, které si dnes připravíme přímo od zdroje. Avokádo je však univerzál používaný do salátů či na sendviče, krájené i drcené.

Důležité místo mají fazole, které najdete na trhu a v obchodech v nesčetných barvách a tvarech. V Mexiku se jich prý pěstuje na 200 druhů, ale nejpoužívanějších je okolo dvaceti šlechtěných a padesáti původních odrůd. Na území dnešního Mexika se pěstují už více než 7000 let.

Nám postačí orientovat se na tři základní, a to na bayo, mayocoba a peruana, ale pokud narazíte na jiné, budou také chutnat skvěle.

Limetky v Mexiku jsou plné vynikající šťávy | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Chilli papričky patří k Mexiku jako oblíbená sombrera. Pěstují se od nepaměti, přidávají se skoro do každého jídla a mohou být i jemných chutí. Vzpomenu lahůdku zvanou chipotle. Jsou to v kouři sušené jalapeno (nejznámější odrůda chilli papričky) a mexickým pokrmům dodávají energii, teplo a kouřovou chuť. Dávají se do marinád, salsy, polévek a těstovin.

Limetky dodávají pokrmům nádech kyselosti, používají se na tacos, do salsy a do nápojů. Musím dodat, že bych všem přála rozkrojit a vymačkat si limetku přímo v mexické kuchyni. Já to štěstí tento týden měla a bohužel musím konstatovat, že u nás prodávané limetky jsou mexické realitě daleko vzdáleny, ty mexické jsou větší a plné vynikající šťávy.

Mexická rajčata mají chutě, které neznáme | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Počasí a skvělá půda jsou dokonalou kombinací pro pěstování mnoha druhů bylinek, které známe a pěstujeme i u nás, jako koriandr, mexické oregano, římský kmín, ale zdejší jsou nepřekonatelné. Totéž platí pro rajčata, které jsou dalším základem kuchyně a… já to napíšu podle pravdy: zdejší rajčata mají chutě, které my bohužel neznáme.

Na kukuřici jsem nezapomněla. Jejím produktem jsou placky, bez kterých se mexická kuchyně neobejde. Mluvím o tacos, gorditas, tortillas a quesadillas, které jsem měla možnost vlastnoručně připravit, jak se píše, od A až po ZET.

Určitě jsem toho vynechala ještě hodně, ale to nevadí. Pokud se ve vás najde chuť věnovat se mexické kuchyni podrobněji, receptů určitě najdete hodně a narazíte i na další základní suroviny, jako jsou sýry, dýně a jejich květy a jiné.

Tajemství mexické salsy je v karamelizaci surovin | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Co jsem vařila

Ráda bych v příští gastroglose popsala svou lekci vaření pod dohledem šéfkuchaře velké mexické restaurace. Byl to zážitek a stejným zážitkem byly i chutě dvou notoricky známých, ale přesto úplně jiných receptů, které jsem pro vás připravila.

Salsa tatemada

Salsa tatemada | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Ingredience:

2 lžičky rostlinného oleje
8 středně velkých rajčat
2 velké bílé cibule
4 středně velké zelené chilli papričky
mořská sůl
4 stroužky česneku
sušené koření serrano paprička chile serrano nebo chile chipotle nebo jiná směs sušených papriček jalapeños
hrst čerstvého koriandru

Postup:

Na rozehřátou pánev nakapeme trochu oleje a přidáme na polovinu nakrájená rajčata. Přidáme oloupanou cibuli rozkrojenou na osminky a necháme zkaramelizovat, občas obrátíme. Po chvilce přidáme celé oloupané stroužky česneku a celé papričky a také je zkaramelizujeme.

Jakmile má zelenina tmavé okraje, sejmeme ji z ohně, přendáme do většího hmoždíře a vše rozmačkáme. Poté přidáme sůl a na jemné plátky nakrájený koriandr, lehce promícháme. Ochutíme serrano pepřem a ochutnáme, případně přidáme sůl.

Nyní je salsa připravená k použití. Je dobrá jako dip, jako náplň do tacos, quesadillas či tortillas nebo jako omáčka k masu, rybě či k různým mexickým pokrmům. Servíruje se ihned po dokončení, ještě teplé zakaramelizované přísady ji udrží v příjemné teplotě. Po vychladnutí ji můžete mít kdykoliv po ruce, když ji uložíte do ledničky.

Mexičané ji prý mají v lednici až týden, nikdy nevíte, kdy se vám zamane ji použít.

Příprava ve velkém hmoždíři je typická pro mexickou kuchyni | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Originální guacamole

Originální mexické guacamole z avokáda a bez chilli papriček | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Ingredience:

3 vyzrálá avokáda
3 stroužky česneku
šťáva z jedné velké limetky
mořská sůl
hrst čerstvého koriandru
1 granátové jablko

Postup:

Avokáda rozkrojíme na půlku, nožem zasekneme pecku, otočíme ji a vyjmeme. Lžící vydlabeme dužinu a přendáme do hmoždíře. Přidáme oloupané stroužky česneku, sůl, najemno nakrájený koriandr i se stonky a šťávu z limetky. V hmoždíři zpracujeme do požadované konzistence a poté ochutnáme, případně přidáme sůl nebo limetkovou šťávu.

Nakonec ozdobíme semínky granátového jablka a snítkou koriandru. Ihned servírujeme. Uchováváme v lednici.

Dagmar Heřtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme