Barbie jako vakcinoložka. Firma Mattel vyrobila panenku podle vědkyně, která stojí za AstraZenecou

Snad každé dítě, alespoň v západním světě, se někdy setkalo s panenkou Barbie, případně její mužskou verzí Kenem. Je dost možné, že si s bárbínou jako děti hrály i významné osobnosti, které se dnes pro panenky stávají vzory. Řadu osobností, podle kterých firma Mattel speciální edice svých nejznámějších panenek vyrábí, teď rozšiřuje jedna žena. Konkrétně vědkyně, která stojí za vakcínou proti covidu-19 firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mattel vyrobil panenku podle vakcinoložky Sarah Gilbertové, která stojí za vakcínou Oxford/AstraZeneca

Mattel vyrobil panenku podle vakcinoložky Sarah Gilbertové, která stojí za vakcínou Oxford/AstraZeneca | Zdroj: ČTK / AP

Předlohou pro novou panenku Barbie je britská vakcinoložka Sarah Gilbertová, která se může pyšnit titulem dáma, ženskou obdobou titulu sir, protože byla povýšena do šlechtického stavu. Gilbertová se podílela na vzniku vakcíny proti covidu-19 firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity.

Gilbertová a AstraZeneca

Vakcinoložka Sarah Gilbertová začala v oxfordských laboratořích vyvíjet přípravek na začátku roku 2020, kdy se koronavirus SARS-CoV-2 poprvé objevil v Číně. Její vakcína od Oxfordu/AstraZenecy je nyní podle serveru BBC nejpoužívanější očkovací látkou na světě, dávky dostalo přes 170 zemí.

Sama vakcinoložka nejdříve označila gesto Mattelu vyrobit panenku na její počest za „velmi zvláštní“. Pak ale vyjádřila naději, že panenka by mohla mladé dívky inspirovat k zájmu o vědecké a technické obory. Doufá prý, že si děti, které uvidí její panenku, uvědomí, že vědci dokážou pomoct světu. A také mohou zjistit, že existují povolání, o kterých nemusely vědět - jako třeba vakcinologové.

Panenka Gilbertové je součástí kolekce pěti modelů, které firma vytvořila na počest lékařek a výzkumnic bojujících proti pandemii covidu-19.

Firma Mattel vyrobila panenku také podle amerických zdravotnic Amy O'Sullivanové, která ošetřovala tamního prvního pacienta s covidem-19. Také lékařky Audrey Cruzová z Las Vegas a torontské psychiatričky Chiky Stacey Oriuwaové, které bojovaly proti diskriminaci a rasismu. Součástí kolekce je i výzkumnice Jacqueline Goes de Jesusová, jež vedla tým sekvenující genom brazilské varianty covidu-19, a doktorka Kirby White, spoluzakladatelka společnosti, jež vytvořila pratelné a znovupoužitelné chirurgické pláště pro doktory.

Panenka Gilbertové je součástí kolekce pěti modelů, které firma vytvořila na počest lékařek a výzkumnic bojujících proti pandemii covidu-19. | Zdroj: Reuters

Barbie nebo její mužská verze Ken v historii vznikaly na počest i řady dalších osobností, třeba herce Johnnyho Deppa nebo Jennifer Lopezové, americké bojovnice za práva černochů Rosy Parksové nebo tenistky Naomi Ósakaové, jejíž panenka se minulý měsíc vyprodala hned po zahájení prodeje.

Proč zrovna Gilbertová?

Lidé na sociálních sítích panenku podle vědkyně Gilbertové oceňují i kritizují. Některým uživatelům přišel krok firmy Mattel absurdní a psali třeba, že si museli zkontrolovat, jestli není apríl. Jiní naopak vyzdvihovali to, co vlastně Gilbertová říkala - že panenky můžou děti inspirovat k tomu, aby se staly tím, čím chtějí, že je všechno možné a že je důležité dávat dětem vzory.

Hodně lidí se ale ptalo, proč zrovna Sarah Gilbertová, proč ne třeba Marie Curie-Sklodowská nebo Özlem Türeciová, německá spolutvůrkyně proticovidové vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. Velmi často lidé reagovali tím, že to není ani tak pocta vědkyni jako prostě marketing, byznys a kapitalismus.

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme