Bez čekání a platba do tří dnů. Ve Francii mají první úsek dálnice s automatizovanými mýtnými branami
Ve Francii v pátek otevřeli první úsek dálnice, kde řidiči kvůli platbě mýta nemusí zastavit, protože v provozu jsou automatizované mýtné brány. Nové mýtnice na dálnici A79 registrují poznávací značky a řidiči mají na zaplacení tři dny, informoval deník Le Figaro.
Ve Francii neexistuje dlouhodobé předplatné pro uživatele dálniční sítě jako je tomu například v České republice a řidiči platí při každém vjezdu. Provozovatelé nákladních i osobních aut mohou mít za čelním sklem přístroj, který jim započítává jednotlivé průjezdy, v takovém případě je ale nezbytné zpomalení.
Auto v protisměru je jedna z nejnebezpečnějších situací. Nejčastěji se stane starším lidem, tvrdí policie
Číst článek
Otevření 80kilometrového úseku mezi městy Montmarault a Digoin v regionu Auvergne-Rhône-Alpes předcházela dvouletá rekonstrukce. Rychlostní komunikaci se kvůli častým dopravním nehodám přezdívalo „silnice smrti“. Rekonstrukci i provoz nové dálnice A79 má na starost APRR, dceřiná společnost firmy Eiffage.
Dálnice je osazená mýtnými branami a řidiči mohou projíždět nejvyšší povolenou rychlostí 130 kilometrů v hodině. Pokud mají i jinde používaný přístroj pro systém télépeáge, platba se jim odečte z účtu bezprostředně po průjezdu. Ostatní řidiči musí zaplatit v aplikaci, na webu provozovatele dálnice nebo v pobočkách u trasy. Na platbu mají 72 hodin od průjezdu, jinak jim hrozí pokuta až 375 eur (zhruba 9200 korun).
„Tento systém je výhodný. Zamezuje dopravním zácpám u mýtných stanic a snižuje emise oxidu uhličitého vznikající při zpomalování nebo opětovném rozjíždění vozidel,“ uvedl Christophe Boutin, šéf Asfa (Asociace francouzských dálničních společností). Mohl by také přispět k lepší pověsti provozovatelů dálnic, dodal.