Mezi kandidáty na ocenění Česká hlava 2014 jsou Pomahač, Hořejší nebo Moldan
O kandidátech na prestižní Národní cenu vlády Česká hlava 2014 dnes bude jednat Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Ocenění, které se uděluje už téměř deset let, získá vědec za mimořádné celoživotní výsledky. Radiožurnál má seznam kandidátů k dispozici.
Mezi kandidáty na českou "Nobelovu cenu" je například světoznámý plastický chirurg Bohdan Pomahač, který provedl vůbec první transplantaci obličeje v USA.
Tento lékař končil studia na medicíně v roce 1996, krátce na to přiletěl do Spojených států s tím, že si tam najde práci. Chtěl se podílet na výzkumu, což je pro akademickou práci v USA nutný předpoklad. Práci ale našel až po nějaké době.
„Měl jsem štěstí, že jsem shodou náhod skončil na plastické chirurgii, kde můj šéf, profesor Ericson prošel podobným procesem, když přijel ze Švédska," řekl Pomahač.
Přehled kandidátů na Národní cenu vlády Česká hlava 2014 představuje redaktorka Květa Moravcová
O plastické chirurgii jako takové přitom podle svých slov příliš nevěděl: „Já jsem věděl, že chci být chirurg, ale samotná expozice plastické chirurgie nebyla valná. Byla to malá část chirurgických státnic, ale o čem obor byl, jsem vlastně příliš nevěděl.“
Kompletní transplantaci obličeje provedl Pomahač v březnu 2011. Pacientem byl Američan, který se těžce zranil od drátů vysokého napětí.
Byla to první operace v USA a třetí na celém světě. První byla o rok dříve v rukou španělských doktorů, druhá ve Francii. Od té doby operoval několik dalších pacientů. V roce 2012 mu Česká transplantační nadace udělila cenu za rozvoj transplantační medicíny.
Ocenění by mohl získat také geochemik Bedřich Moldan nebo jeden z nejcitovanějších českých vědců, molekulární imunolog Václav Hořejší. Jeho výzkum úzce souvisí s imunitou, se kterou si často ani moderní medicína neví rady.
„Jejím úkolem je snažit se vysvětlit, jak imunitní systém, který je neobyčejně složitý, funguje na molekulární úrovni. To znamená, jak spolu důležité molekuly spolupracují a jak to nakonec vede k těm dějům, které rozhodují o našem životě a smrti,“ vysvětluje Hořejší.
Molekulární imunolog pracuje v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. V letech 1985-86 a 1988 pracoval na Harvardově universitě.
Vítěz získá milion
Mezi devíti jmény, o kterých bude Rada diskutovat, jsou dále genetik Jiří Forejt, kybernetik z ČVUT Jiří Cigler, chemik Pavel Jandera z Univerzity Pardubice, biochemik Emil Paleček, elektrochemik Zdeněk Samec a emeritní profesor chemie na Washingtonské univerzitě Jaromír Růžička.
Vítěz prestižní Národní cenu vlády Česká hlava 2014 dostane jeden milion korun, členové Rady ho vyberou do 19. září.