Raketoplán Endeavour dokončil poslední misi. Po dvou dnech dorazil do muzea

Americký raketoplán Endeavour je definitivně ve výslužbě. Ulicemi Los Angeles se ho podařilo dopravit do muzea Kalifornského vědeckého střediska. Dvoudenní složité putování se neobešlo bez komplikací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Endeavour se pohybuje po Crenshaw Drive do California Science Center, kde svoji pouť zakončí

Raketoplán Endeavour se pohybuje po Crenshaw Drive do California Science Center, kde svoji pouť zakončí | Zdroj: Reuters

Problémy způsobil například strom. Kvůli stěhování raketoplánu se jich pokácelo skoro 400 jiných, tenhle však neměl podle předpokladů bránit v cestě. Přesto ale vadil.

„Tým techniků vyhodnotil situaci,“ vysvětloval v internetové debatě redaktor listu Los Angeles Times Matt Stevens.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přesun raketoplánu Endeavour do muzea sledoval zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka

Zjistili, že raketoplán je na levé straně zhruba o 30 centimetrů delší.

„Nějakou dobu manévrovali podvozkem pod Endeavour a prořezali větve stromů na druhé straně ulice. Po asi dvacetiminutovém zdržení nakonec raketoplán projel a mohl pokračovat v cestě,“ popisuje potíže Matt Stevens.

Další výzvou byl převoz raketoplánu přes silniční most nad jednou z klíčových dopravních tepen Los Angeles, dálnicí číslo 405. Most totiž není pro tak těžké náklady stavěný.

Raketoplán tedy musel na lehčí podvozek a přes most ho přetáhl pick-up Toyota Tundra. Automobilka využila pouhé tři minuty trvající přejezd mostu k natočení reklamy, za což musela řádně zaplatit.

Vesmírné plavidlo doprovázely na celé cestě davy zvědavců.

Mnoho obyvatel Los Angeles do poslední chvíle dávalo v místních médiích najevo nespokojenost s tím, že kromě pěti míst veřejnost nemohla raketoplán sledovat z bezprostřední blízkosti po celé trase.

I tak je ale unikátní technická operace považovaná za velký úspěch a také obrovskou reklamu pro Kalifornské vědecké středisko a společnost Sarens, kterou si pro stěhování najalo.

Vít Pohanka, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme