Toto není vztyčený prst vůči USA, tvrdí Dotcom o novém serveru na sdílení

Zakladatel kontroverzního serveru na sdílení dat Megaupload, Kim Schmitz alias Dotcom, spustil novou verzi s názvem Mega. A to přesně rok a den poté, co ho zatkla FBI a původní projekt zablokovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tiskovka se neobešla bez fingovanéhop teatrálního zatčení Kim Schmitze alias Dotcoma.

Tiskovka se neobešla bez fingovanéhop teatrálního zatčení Kim Schmitze alias Dotcoma. | Zdroj: Reuters

Po propuštění na kauci žije německý rodák na Novém Zélandě a američtí žalobci ho stále viní mimo jiné z porušování autorských práv.

Podle Dotcoma má být systém Mega právně nenapadnutelný a mnozí jeho spuštění považují za vzdorné gesto vůči Spojeným státům.

To ovšem jeho vlastník popírá: „Tohle není vztyčený prst vůči Spojeným státům nebo Hollywoodu. Tady jde o kreativní lidi, kterým bylo ukřivděno. Věnovali svůj čas vytvoření něčeho nového, věnovali sedm let práce vývoji nové internetové technologie.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s redaktorkou Českého rozhlasu Alžbětou Havlovou o novém projektu Kima "Dotcoma" Schmitze

„Vznikl tak nový produkt, který vylepší internet a bude pro internetové uživatele přínosný,“ řekl Kim Schmitz na velkolepé tiskovce. Byla to spíš show, kde nechyběli herci převlečení za policejní komando a také vrtulník s nápisem FBI.

O službu je celosvětově obrovský zájem a tak mnoho uživatelů hlásí problémy s nahráváním souborů.

To by se ale mělo zlepšit během několika dnů, až ten prvotní zájem opadne.

Nový systém má být podle Smitze právně nenapadnutelný, především díky šifrování.

Data budou šifrována už v okamžiku, kdy je uživatel nahrává na server, tedy v jeho v počítači. A bude záležet jen na něm, jestli se o ně bude chtít s někým podělit.

Takže když tam dá odkaz i s klíčem, půjde soubor stáhnout stejně jako předtím. Ale provozovatelé serveru budou z obliga, protože nebudou znát nahraný obsah a vina bude na uživatelích.

Na rozdíl třeba od českého Ulož.to, které nabízí i náhledy k nahraným souborům.

Obětní beránek, nebo velká ryba?

Schmitzův Megaupload nebyl zdaleka jediným serverem, který v rozporu s právem sdílel cizí dílo. Dotcom je ale veřejně známou osobou. Vědělo se, že Megaupload rovná se Dotcom.

Navíc část serverů měl ve Spojených státech, a tak k nim měla policie přístup. Na rozdíl do těch v Číně nebo Rusku.

Megaupload způsobil dle obžaloby majitelům autorských práv škodu půl miliardy dolarů. Sami provozovatelé serveru si tím od roku 2005 vydělali údajně více než 3,5 miliardy Kč.

Dotcoma čeká soud o vydání do Ameriky v březnu. Současný vývoj mu nicméně spíš nahrává.

Policie totiž udělala v jeho případě několik procesních chyb. Ať už během domovní prohlídky, zabavení disků či jejich nakopírování.

V Americe mu hrozí teoreticky až 55 let vězení. Za porušování autorských práv, praní špinavých peněz a vydírání.

Alžběta Havlová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme