Gočárovy mlýny končí provoz. Pro unikátní památku se hledá nové využití

V roce 1910 vyrostla na břehu Chrudimky v Pardubicích stavba, která měla připomínat Ištařinu bránu v Babylonu. Právě s touto inspirací postavil známý architekt Josef Gočár Automatické mlýny. Unikátní komplex se dnes v rámci Dne architektury otevírá i veřejnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Automatických mlýnů architekta Josefa Gočára

Budova Automatických mlýnů architekta Josefa Gočára | Foto: Filip Novotný

V jedinečné národní technické památce se sice stále mele mouka, firma ale v těchto dnech oznámila záměr ukončit provoz. Současně ovšem oslovila místní architekty s výzvou nalézt pro objekt další využití.

Zuzka Kněvová chodí kolem automatických mlýnů každý den a komplex budov, které připomínají romantický hrad, ji nepřestává okouzlovat. „Pro mě má až takový mystický ráz. Tou architekturou a tím, jak na mě působí,“ popisuje své dojmy.

To, že stávajícímu majiteli záleží na osudu budovy, kterou opouští, není úplně obvyklé.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Gočárovy mlýny se zajímala reportérka Drahomíra Bačkorová

„Běžná záležitost to není. Je to osvícený majitel, který nechce dům opustit vybraný a nechat ho napospas, ale zajímá se o to, co s ním dál bude,“ říká pardubický architekt Ondřej Teplý. Právě on dostal nabídku najít možnosti využití objektu. Variant je prý více než dost.

„Vznikl by tam třeba prostor, kam by mohl člověk jít a třeba si dát dole kafe, zajít do galerie nebo na koncert, když by tam byl sál, nebo se podívat do nějakých ateliérů,“ nastiňuje své představy architekt.

Dnes mají zájemci jedinečnou možnost vidět technickou památku i zevnitř při komentované prohlídce.

Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme