Kukla samičky voní jinak

Samci některých motýlů začínají posedávat na kuklách samiček asi 10 dní předtím, než se samička vylíhne. Zajišťují si tím, že budou mít šanci oplodnit samičku jako první. Otázka ale zní, jak motýli poznají, že sedí na kukle samičky a ne jiného samečka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Heliconius charithonia

Heliconius charithonia | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Adrian Pingstone

Jako odpověď se nabízely feromony - tedy pachové signály, které jsou ve světě hmyzu základním komunikačním prostředkem. Biologové z Texaské univerzity v Austinu zkoumali chemikálie, které vylučovaly kukly motýlů Heliconius charithonia z čeledi babočkovití. Zjistili, že samčí kukly obsahují terpenový feromon linalool, zatímco ty samičí do svého okolí uvolňují oxid linaloolu.

Vědci pak obě varianty feromonu využili k "navonění" motýlích kukel. Zjistili, že samičím kuklám, které ale voněly podobně jako ty samčí, se samečci vyhýbají. Naopak kukly, které byly označené samičí verzí feromonu, je lákaly skoro stejně jako nedotčené samičí kukly.

Výsledky studie zveřejnil časopis Proceedings of the Royal Society B.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme