Sté výročí katastrofy Titaniku připomíná i muzeum v Přerově

Sté výročí nejznámější námořní katastrofy, potopení Titaniku, připomíná od úterý i Muzeum Komenského v Přerově. Výstava v Historickém sále tamního zámku má návštěvníkům přiblížit pocity a emoce cestujících v posledních dnech plavby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum Komenského Přerov

Muzeum Komenského Přerov | Foto: Aleš Spurný

Výstava začíná v době dokončení lodi a potrvá symbolicky do 14. dubna, kdy se Titanic před 100 lety potopil po srážce s ledovcem.

„Chtěli jsme jako regionální muzeum připomenout tuto významnou událost světových dějin. Máme řadu zajímavých exponátů, které mají vztah i k českým zemím,“ řekl Radiožurnálu ředitel muzea a kurátor expozice Radim Himmler.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu ke stému výročí katastrofy Titaniku v Přerově přiblížil ředitel Muzea Komenského Radim Himmler

Zmínil například originální plakát, který údajně obdržel zachránce trosečníků z lodi Carpathia, mohelnický rodák Alois Jelitík. Dobové grafické znázornění Titaniku je podle ředitele jediným přímým dokladem vztahu Čechů s proslulým parníkem.

Výstava je koncipovaná tak, že se návštěvníci mohou cítit jako cestující na palubě. „Snažili jsme se výstavu doplnit o některé prvky, které působí na emoce návštěvníka. Jedna z místností je instalovaná tak, jako by se návštěvník ocitl pod vodní hladinou studeného Atlantiku za obrovskou zádí lodi se třemi lodními šrouby,“ popsal Himmler.

Prohlídku také doplňuje hudební doprovod ve stylu plavby Titaniku od optimistických vídeňských valčíků a rytmů ragtimu po údajně poslední píseň hranou lodním orchestrem před potopením, tklivou houslovou melodii Blíž k tobě, Bože můj.

Vzhledem k tragickým rozměrům nehody nezačne výstava tradiční vernisáží, ale bude zakončena derniérou. „Na sobotu 14. dubna jsme připravili komentované noční prohlídky, kterých se zúčastní pan Vladimír Gračka, který nám zapůjčil na výstavu předměty ze svojí soukromé sbírky,“ doplnil ředitel přerovského muzea.

Jana Zemková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme