Národní muzeum získalo kožich někdejší první dámy Hany Benešové. Je z opičích kůží

Národní muzeum do svých sbírek získalo kožich z opičích kůží manželky druhého československého prezidenta Edvarda Beneše - Hany Benešové. Koupilo jej za 13 tisíc korun od dědice části pozůstalosti po někdejší první dámě státu, která za první republiky udávala módě tón a v oblékání ji napodobovala i manželka Klementa Gottwalda. Kožich je teď v restaurátorských dílnách muzea.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opičí kožich Hany Benešové: restaurátorka Veronika Šulcová a kurátorka sbírek textilu Miroslava Burianová(první dvě zleva) ukazují luxusní šaty Adiny Mandlové

Opičí kožich Hany Benešové: restaurátorka Veronika Šulcová a kurátorka sbírek textilu Miroslava Burianová(první dvě zleva) ukazují luxusní šaty Adiny Mandlové | Foto: Michaela Vetešková | Zdroj: Český rozhlas

„Já vás vítám v Terezíně, v ústředním depozitáři 1. Jdeme do našich dílen textilu. Jedná se o dvě místnosti…“ V jedné ze dvou prostorných místností leží na velkých stolech špendlíky, nůžky i pinzety. Nic z toho restaurátorka Veronika Šulcová ale nepotřebuje, kožich je v dobré kondici.

„Je tam problém jen s tím, že na rukávu je menší trhlina a je uvolněná podšívka. Kabát se používal až do poslední chvíle, než se dostal do muzea,“ říká.

Kožich z opičích kůží je na věšáku v druhé místnosti. „Jak jsem říkala, v tom kabátu jsou problémy s podšívkou, kdy nošením došlo k jejímu vytržení v podpaží. Kožich jinak vypadá poměrně čistě, i ve vnitřní straně,“ ukazuje restaurátorka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátním přírůstku do sbírek Národního muzea informovala redaktorka Michaela Vetešková

Do sbírek Národního muzea se kožich dostal náhodou. Na to, že se v nějaké rodině ten kožich nachází, nás upozornil pán, který nám běžně věci do sbírek darovává,“ říká kurátorka sbírky textilu Miroslava Burianová a pokračuje:

„Kožich je ušit z velmi malé, asi dvoukilové opičky chvostana bělolícího. Je to černá opička s dlouhým chlupem, která má malou roztomilou tlamičku. Kožichy se šily pouze ze samečků, protože samička je šedá.“

Burianová tipuje, že na kožich musely být použity řádově desítky opičích kůží. Hana Benešová měla bohatou garderobu, včetně dvaceti luxusních kožichů. V žádném českém muzeu ale ani jeden kousek ze šatníku první dámy - mimo Národní muzeum - není.
Navíc získalo i dva ve své době velmi módní doplňky - přehozy z tchořů.

„My například z fotografií Hany Benešové víme, že tato dvě zvířátka nosila velmi často v ruce. Například jela navštívit nějakou výstavu, měla na sobě elegantní anglický kostým s halenkou, vázačkou u krku, a k tomu měla v ruce kabelku a přes ruku měla přehozená ta dvě zvířátka,“ popisuje kurátorka.

Opičí kožich Hany Benešové: restaurátorka Veronika Šulcová a kurátorka sbírek textilu Miroslava Burianová(první dvě zleva) ukazují luxusní šaty Adiny Mandlové | Foto: Michaela Vetešková

Oblečení někdejší první dámy Československa a ženy, o které bychom dnes mohli říct, že byla módní ikonou, chce Národní muzeum co nejdřív vystavit.

Hana Benešová měla bohatou garderobu, včetně dvaceti luxusních kožichů. V žádném českém muzeu ale ani jeden kousek ze šatníku první dámy - mimo Národní muzeum - není.

Michaela Vetešková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme