Knihovníci se minulý pátek opřeli do vedení Národní knihovny. Podle nich instituce ztrácí prestiž, nemá peníze na nové knihy a ty stávající skladuje ve špatných podmínkách.
Neděle v pražských Letňanech patřila 4. ročníku hudebního festivalu Aerodrome a hudebním show. Hlavními hvězdami byli američtí Linkin Park a kanadská skupina Simple Plan.
Ve věku 81 let zemřel v noci na středu významný německý kameraman Michael Ballhaus, který si získal světové renomé především spoluprací s americkými režiséry v čele s Martinem Scorsesem. Ballhaus byl podle agentury DPA jedním z nejúspěšnějších Němců působících v Hollywoodu.
Ve věku 83 let zemřel v pátek v New Yorku americký výtvarný umělec James Rosenquist. S odvoláním na rodinu o tom dnes informovala agentura AFP. Rosenquist byl jednou z klíčových postav pop-artu, který proslavil především Andy Warhol.
Sobotní večer patřil v Národním divadle předávání prestižních cen Thálie. Hercem roku je Milan Kňažko, ocenění získal za roli Shyloka v pražském Divadle Na Jezerce. Překvapením večera byla cena pro herečku Hanu Tomáš Briešťanskou. Thálii za celoživotní mistrovství v činohře získala Alena Vránová.
Uprchlíky vnímané jako nelidskou hmotu bez vlastní identity, jména a životního příběhu ukazuje nejnovější dílo čínského umělce Aj Wej-weje. Vytvořil je speciálně pro Národní galerii v Praze (NG). Jmenuje se Zákon cesty a sestává z naddimenzovaného nafukovacího člunu a panáků bez tváře symbolizujících dnešní migranty. Aj Wej-wej kritizuje západní politiky za jejich odmítavý postoj k uprchlíkům.
Tomáš Klus obhájil v kategorii zpěváků své loňské vítězství v anketě Žebřík. Filmem roku je podle hlasujících fanoušků Anděl Páně 2 režiséra Jiřího Stracha. Za největší 'prů…' fanoušci označili loňské úmrtí kytaristy Radima Hladíka. Výsledky 25. ročníku cen organizátoři vyhlásili v plzeňském kulturním centru DEPO2015.
V tokijském Národním uměleckém centru začíná výstava všech obrazů Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Je to poprvé v dějinách, kdy celá dvacítka obřích pláten o českých a slovanských dějinách opustila hranice České republiky. Podle kurátorky výstavy Vlasty Čihákové Noshiro Japonci na Muchu hodně slyší.
Ruský prezident Vladimir Putin nařídil do dvou let zbourat poslední pětipatrové domy v Moskvě. Bytovky zvané chruščovky nechal postavit tehdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov, aby tím vyřešil bytový problém obyvatel města. Provizorní řešení se protáhlo na šedesát let.
V Izraeli ve čtvrtek zemřel fotograf David Rubinger, bylo mu 92 let. Proslavil se fotografií tří izraelských vojáků stojících u Zdi nářků po skončení šestidenní války v roce 1967. Izrael v ní obsadil kromě jiného také východní Jeruzalém, kde tato nejvýznamnější památka judaismu stojí.
Anticenu Zlatá malina za nejhorší americký film roku dostal politický dokument o Hillary Clintonové z dílny konzervativního autora Dineshe D'Souzy. „Mé obecenstvo miluje, že mě nenávidíte," sdělil následně porotě. Sobotní výsledek ceny Zlatá malina podle agentury Reuters svědčí o tom, že se politizaci nevyhnul ani protipól filmových Oscarů.
Britská BBC přichystala na letošní rok pokračování jednoho ze svých nejúspěšnějších projektů. S Davidem Attenboroughem se budeme moc znovu vypravit na fascinující cestu do hlubin oceánů v seriálu Modrá planeta.
V úterý po poledni se rozezní na počest Univerzity Palackého zvony olomouckých kostelů svatého Mořice, Michala a Václava. Obyvatelům připomenou znovuobnovení olomoucké univerzity v roce 1946. Druhé nejstarší vysoké učení v Česku otevřel československý prezident Edvard Beneš přesně před sedmdesáti lety.
UVNITŘ FOTOGRAFIE. Lidé se v pátek ve Vsetíně naposledy rozloučili s folklorní zpěvačkou Jarmilou Šulákovou. Přestože bohoslužebné shromáždění mělo mít rodinný charakter, kostel Horního sboru Českobratrské církve evangelické byl plný. Nechyběli folkloristé, herec Bolek Polívka či členové kapely Fleret, se kterou Šuláková vystupovala.
Jeho knihy s kreslenou Miffy milovaly děti po celém světě. Dick Bruna, nizozemský umělec a grafik, zemřel ve věku 89 let, oznámil podle agentury Reuters v pátek Brunův nakladatel.
V prestižní fotografické soutěži World Press Photo uspěl český fotograf Michael Hanke. Se svými snímky z turnaje mladých šachistů skončil na druhém místě v kategorii sportovní reportáže. „Dětské šachové turnaje nejsou tak striktní jako turnaje dospělých, některé věci na turnaji dospělých nemohly být k vidění,“ popsal v rozhovoru pro Český rozhlas. Do soutěže se letos přihlásilo více než 5000 fotografů ze 125 zemí světa. Dohromady tak porota posuzovala více než 80 tisíc záběrů.
Americký prezident Donald Trump se teprve po třech týdnech ve funkci dočká zvláštní pocty – v malém městečku na severu Itálie mu postaví mramorovou sochu. Jestli mu ale udělá radost je otázkou. Bude totiž stát v netradičním Parku cti a hanby vedle soch francouzského psa nebo kapitána, který uprchl z lodě.
Je mu téměř 70 let, zná ho celý svět a ve Spojených státech slaví velký comeback: román George Orwella 1984 je na čele žebříčku nejprodávanějších knih. Zájem o něj je dokonce takový, že knihkupectví jsou vyprodaná a nakladatelé museli zadat nový dotisk.
Tom Hanks dostane pravého legendárního polského Malucha. Hollywoodský herec se nechal s maličkým Fiatem 126p vyfotit v Budapešti, snímky dal na Twitter a tím nadchl Poláky. Skupina lidí posléze sehnala peníze, Malucha mu koupila a dvojnásobný nositel Oscara jim teď odpověděl, že auto rád přijme.
Nešťastně skončil nácvik lidské pyramidy ve floridském cirkuse. Po pádu z výšky asi 7,5 metrů je pět akrobatů v nemocnici. Mezi nimi je i člen slavné cirkusové rodiny Wallendových.
Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2016 získal komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera, který je znám mimo jiné jako moderátor televizního pořadu Historie.cs, a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Oba si cenu převzali na slavnostním vyhlášení v pražském centru současného umění DOX.
Po derniéře hry Brouk v hlavě, která byla po dvaceti letech minulý rok v červnu, se na jeviště pražského Divadla na Vinohradech vrací jiná Feydeauova komedie. Umělecké vedení se rozhodlo nasadit hru Když ptáčka lapají. Diváci ji mohou znát také pod názvem Taková ženská na krku.
Zemřela makedonská zpěvačka Esma Redžepová, často označovaná za královnu romské hudby. Bylo jí 73 let. Její písně zazněly třeba ve filmu Borat. Rodačka z makedonské Skopje několikrát vystoupila taky v Česku – kromě jiného na romském festivalu Khamoro.
Příběh o meziválečné Vídni, která je centrem antisemitismu. To je němý film Město bez židů. Snímku se podařilo předpovědět holocaust za druhé světové války. Film se ale na dlouhou dobu ztratil. Nyní se podařilo Rakouskému filmovému archivu sehnat dost peněz, aby mohl film zachránit.
Donald Trump neplánuje ani jako prezident Spojených států opustit televizní byznys, v němž se v minulosti prosadil jako moderátor úspěšné reality show The Apprentice (Učedník). Podle časopisu Variety se do chystaného pokračování pořadu vrátí jako výkonný producent. Reality show má moderovat hollywoodská hvězda Arnold Schwarzenegger.
Francouzská diplomacie zažila vrcholy i pády. Podle nové knihy historika Nicolase Miettona ale slavila své největší úspěchy v ložnicích. Badatel zasvětil svou novou monografii Erotické dějiny diplomacie „hrdinským" činům špionů, špionek i svůdkyň ve službách Francie, píše deník Le Parisien.
Muchova Slovanská epopej bude vystavena pouze v Japonsku. V Číně, kam měla zamířit poté, nebyly podle ministra kultury Daniela Hermana zajištěny potřebné standardy. Ministerstvo kultury vydalo povolení k vývozu epopeje do Japonska tento týden, řekla mluvčí úřadu Simona Cigánková. Cyklus děl, který je kulturní památkou, by měl Česko opustit v únoru. Výstava v Tokiu začne v březnu.