Tomáš Kohout: Předseda MOV Rogge působí navenek jako politik
Co všechno řekl, nebo neřekl a udělal či neudělal předseda Mezinárodního olympijského výboru za dva dny v Česku už víte. Jak ale Jacques Rogge zapůsobil? Co člověk, to vlastní názor. Tady je ten Tomáše Kohouta, který pobyt Jacquese Rogga v Česku sledoval.
Působil skutečně jako nejvýše postavený diplomat světa sportu. Nebo spíše byrokrat, jak se o něm píše na wikipedii? Přiznávám, že mě tato volně doplňovaná encyklopedie svou charakteristickou Jacquese Rogga překvapila. Byrokrat, hm, i kdyby to znamenalo pouhé úředník, bez negativního nádechu, přišlo mi to drsné. Názor jsem po setkání lehce změnil, ale příjemnější dojem to není.
V podání Jacquese Rogga to v Česku byla vysoká škola ‘nicneříkání‘, která se snad ani nedá nazvat diplomacií. Na tiskové konferenci v podstatě neodpověděl konkrétně na jedinou otázku, když už se zdálo, že k tomu směřuje, schoval se za obecné fráze. A to po něm nikdo ani nechtěl nějaké zásadní vyjádření. "Hlavně něco ani nenaznačit," jakoby si říkal Jacques Rogge.
Ani při soukromějším rozhovoru se jeho postoj nezměnil. Jestli se snažil působit sympaticky, nebylo to poznat. Zazdil jakoukoliv osobnější otázku - včetně toho jestli ho neunavuje náročný program, který s ním prosmýká za rok i 60-ti zeměmi světa a je propočítaný takřka na minutu. Utahaný prý bývá minimálně a nic ho nestresuje. Vypadal ale opačně.
Ne, Jacques Rogge nepůsobil jako diplomat. Ale ani jako byrokrat. Nejspíš by ho urazilo označení politik, ale choval se přesně tak. Navíc jako takový politik, který ani potřebuje ukazovat vstřícnost, protože má své jisté.