Ať je doping trestný čin, navrhne Hamza. Podle šéfa českého biatlonu má prohřešek ukončit kariéru
Nikoliv sportovní výkony, ale dopingová razie byla hlavním tématem letošního světového šampionátu v klasickém lyžování. Nemůže se totéž stát i na biatlonovém mistrovství světa v Östersundu?
„Jistý si nemůže být nikdo ničím,“ uvědomuje si pro Radiožurnálu šéf českého svazu a zároveň viceprezident Mezinárodní biatlonové unie Jiří Hamza.
Poltoranin a dva Rakušané se přiznali k dopingu, lyžařům hrozí i vězení
Číst článek
Oficiální zprávy, že by se nový dopingový skandál s centrem v německém Erfurtu měl týkat i jakýchkoli biatlonistů, zatím nemá.
Nemá ani zprávy, že šampionátu v Östersundu hrozí podobná razie jako na lyžařském mistrovství v Seefeldu, jak naznačil předseda Německého olympijského výboru Alfons Hörmann v rozhovoru pro agenturu DPA.
„Uvidíme. Aféra asi bude žít dál svým životem, určitě to není ukončené. Bylo by nepříjemné, kdyby se něco podobného jako v Seefeldu stalo tady,“ přemýšlí Jiří Hamza.
Michal Šlesingr, který patří mezi biatlonisty s největším zájmem o antidopingovou problematiku, mluví trošku jinak: „Každá taková akce vyplaví nějakou špínu a pro sport to není dobře. Ale v zájmu průběžného očištění sportu je to prostě potřeba.“
A co dál se pro něj dá dělat? Šlesingr s Hamzou se shodují, že zpřísnit tresty za doping:
„Nevidím jinou cestu. Ani finanční sankci, ani dvouleté tresty nezaberou. Dokud lidi neuvidí, že v případě chycení je konec s kariérou, boj nemá vůbec žádný smysl,“ říká Jiří Hamza.
„Mezinárodní olympijský výbor by měl iniciovat, že kdo chce být jeho členem, měl by mít doping v zákonech přijatý jako trestný čin,“ přemýšlí Hamza.
Doping sice není trestným činem zatím ani v Česku, ale prezident biatlonového svazu to podle svých slov navrhne.