Majitele Chelsea Abramoviče dostihly v reakci na válku sankce britské vlády. Klub teď prodat nemůže
Jedním ze sedmi potrestaných oligarchů je od čtvrtka i majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič. Důvod? Úzký vztah s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem. Sankce uvalené vládou Spojeného království obsahují zmrazení majetku či omezení cestování. Prodej klubu, o kterém rozhodl ruský miliardář na začátku března, je tak pozastaven. Chelsea může na základě speciální licence dál hrát zápasy, ale bez obchodování s hráči a s méně fanoušky na stadionu.
„Sankce jsou nejnovějším krokem k podpoře ukrajinských obyvatel. K lidem, kteří podporují ty, co zabíjejí civilisty, budeme nekompromisní,“ narážel premiér Johnson na silné vazby Abramoviče na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Abramovič je připraven opustit Chelsea, penězi z prodeje klubu chce podpořit oběti války na Ukrajině
Číst článek
Kromě majitele Chelsea postihly sankce i další miliardáře Igora Sechina nebo Olega Deripasku.
Podle britské vlády je Abramovič, jehož majetek se odhaduje na 9,4 miliard liber, jedním z mála oligarchů z devadesátých let, který zůstal s Putinem propojen.
„Nesmí tu být žádné bezpečné přístavy pro ty, co podporují invazi,“ upozornil Johnson.
Jak to ovlivní fotbalovou Chelsea?
Anglický klub hrát zápasy může, a to na základě speciální licence. „Utkání se odehrají a zaměstnanci dostanou výplaty,“ upřesnila na twitteru Státní tajemnice ministerstva kultury Nadine Dorriesová.
Ovšem s méně fanoušky. Blues totiž nesmí prodávat další vstupenky, na Stamford Bridge se tak ukážou pouze aktuální držitelé sezonních tiketů a ti, kteří si lístek zajistili před čtvrtečními sankcemi.
Zakázán je i prodej suvenýrů na webu i ve fanshopu na Stamford Bridge. Minimálně dočasně opustil anglický klub i sponzor, jehož logo nosili fotbalisté na dresech.
Chelsea nebude v nejbližší době ani obchodovat s hráči. Opatření platí do 31. května, pokud nebudou prodloužena, zrušena nebo nedojde k prodeji klubu, který je teď ale pozastaven.
Zájemci o koupi jsou po uvalení trestu podle deníku The Times odsunuti do postraní a jakékoliv posuny v jednáních momentálně nepřicházejí v úvahu.
To potvrdil i premiér Johnson, odblokování zákazu v budoucnu ovšem nevyloučil: „Nejsme proti tomu, ale teď jsme především řešili, jak sankcemi potrestat lidi blízké Putinovi a ne fanoušky.“
Krizový manažer Petr Čech
Bývalý brankář Chelsea a vítěz Ligy mistrů z roku 2012 Petr Čech podle informací serveru The Athletic v poslední době klubu šéfoval.
Přispělo k tomu i onemocnění ředitelky Mariny Granovské. Někdejší český reprezentant a výkonný poradce klubu se tak chopil pozice „krizového manažera“.
Čech mluvil o situaci před finále Carabao Cupu pro Sky Sports. „Nemůžeme popřít, že je zde konflikt ve válce v Evropě, což zasáhlo všechny lidské bytosti. Všichni lidé myslí na ty, kteří trpí,“ popsal.
„Stejné je to u nás v klubu, doufám, že se situaci podaří vyřešit co nejdříve. Jako klub se snažíme připravovat na zápas jako obvykle, ale samozřejmě je to vyrušení. Nejen pro hráče, ale pro všechny na světě,“ dodal v rozhovoru čtyřnásobný mistr Anglie.
Agresora ovšem nepojmenoval ani neodsoudil, za což sklidil kritiku některých britských médií.