Revitalizace zahrady piaristického kláštera v Příboře vrcholí. Bude sloužit k odpočinku
Po více než 20 letech se ze staveniště u piaristického kláštera v Příboře stává rajská zahrada. Tak jí říkali i původní obyvatelé v 17. století. Řád učitelů tady pěstoval ovoce, zeleninu a v malé vodní nádrži choval ryby. Teď se do městské památkové rezervace vrátí starý ráj aspoň částečně. Prostor se lidem otevře k relaxaci a kulturnímu vyžití.
„Vypadala dost špatně, protože prakticky po dobu předchozích 20 let sloužila jako staveniště pro rekonstrukci piaristického kláštera,“ popsal zahradu Jaroslav Šimíček z investičního odboru města.
Centrum Příbora ožívá. Město zvelebuje zahradu tamního piaristického kláštera. Před otevřením ji navštívila Zdislava Mochová
Tuny suti odsud začali stavaři vyvážet loni v listopadu.
„Projektantka k tomu přistoupila tak, jak zahrady sloužily v minulosti. Byly jako klidová zóna pro relaxaci mnichů, meditování, ale aby taky měli do kuchyně ovoce, zeleninu, byliny,“ řekl starosta Příbora Bohuslav Majer z ČSSD.
Místo mnichy skrývalo před vnějším světem. Uniknout od ruchu města sem budou moct i dnešní obyvatelé Příbora. Zahrada je obklopená ze tří stran klášterem a čtvrtou část tvoří sad.
„Ostatní věci jsou řešeny zídkami, zpevněnými plochami, oblázkovými dlažbami, které jsou typické pro klášter i zahradu, protože vesměs použitý kámen býval z Lubiny, naší řeky. Byl to levný materiál.“
Milovníky historie možná zarazí moderní stavba v jednom z koutů zahrady. Tvarem připomíná rogalo. „Nedá se to srovnat s klasickým altánkem. Je to zastřešená plocha převážně pro hudebníky, když přijde déšť,“ dodal Bohuslav Majer.
Rajská zahrada v centru města stála 22 milionů. První návštěvníci se tady projdou v říjnu.