Moravskoslezský kraj trápí smog. Hrozí urychlení nástupu chřipky
Mapa znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji opět výrazně ztmavla. Množství prachu je na mnoha místech vyšší, než povolují limity. Smog přitom přitěžuje nejen chronicky nemocným pacientům, může urychlit šíření i běžných nachlazení či chřipek.
„Ten vzduch mi dělá zle,“ říká paní Jarmila, když vychází z plicního oddělení ostravské městské nemocnice s rouškou přes ústa a nos, kterou dostala od sestřičky v ordinaci.
Věří, že ji alespoň trochu ochrání před prachem. Kašle a necítí se dobře stejně jako důchodkyně Ludmila. Kdyby se jí nezhoršilo astma, zůstala by doma.
Dýchací potíže ji ale vyhnaly do zaprášených ulic k lékaři. Primář plicního oddělení městské nemocnice Radovan Kozel potvrzuje, že smog může mít na zdraví chronických pacientů nepříznivý dopad.
„Výrazněji kašlou, mají zvýšenou hlenovou sekreci, jsou více dušní,“ vysvětluje lékař.
Smogovou situaci lékaři obvykle poznají hned podle počtu pacientů v ordinacích. V době, kdy v kraji přibylo osob s respiračními onemocněními a blíží se i chřipky, může smog působit jako urychlovač.
„V období smogových situací může docházet k nárůstu respiračních onemocnění zejména u citlivých skupin obyvatel, tedy dětí, starších lidí nebo lidí s oslabenou imunitou,“ upozorňuje ostravský hygienik Radim Mudra.
Doporučení, které nyní platí pro velkou část kraje, už místní obyvatelé znají dobře. Nechoďte ven, omezte fyzickou aktivitu, zvyšte příjem vitamínu C a také nevyjíždějte zbytečně auty, aby výfukové plyny situaci ještě nezhoršovaly.