Kvůli úsporám skončí některé neziskovky zaměstnávající postižené
Slezská diakonie zavírá jedno zařízení za druhým. Stejně jako ostatní neziskové organizace v Moravskoslezském kraji se kvůli snížení dotací od státu dostala do velké finanční krize. Skončit proto musely její chráněné dílny ve Frýdku-Místku. Teď je nejspíš bude následovat tamní kavárna Empatie, kde obsluhují lidé s postižením.
Třiadvacetiletý Jirka pracuje v kavárně jako číšník. Než toto místo získal, nemohl dlouho sehnat práci. „Já jsem po městě obchodil všechno, kde se vaří. Neměli zájem. Je to tu s prací hodně složité, navíc ještě pro člověka, který má nějaké omezení,“ vysvětluje Jirka.
Kavárnu si oblíbily především maminky s dětmi a senioři. Mladý pár, Tomáš a Markéta, tam chodí každý týden. Líbí se jim nekuřácké prostředí i příjemný personál. Když se dozvěděli, že se kavárna bude rušit, byli nepříjemně překvapeni.
Největší šok to však byl pro klienty. „Někteří to nesou velmi těžce, nebudou mít přes den aktivitu, budou muset zůstávat na domově,“ říká Romana Bélová ze Slezské diakonie.
Prvním signálem, že něco není v pořádku, bylo zavření sociálně-terapeutické dílny Effatha. Teď už jde jen o dominový efekt, vysvětluje Bélová.
Kavárna ročně potřebuje na provoz nejméně půl milionu korun. Letos nedostane ani příspěvek z městské pokladny. „Protože jsme získali informaci, že tuto službu přeruší, dotaci jsme přidělili jiné organizaci,“ potvrzuje náměstek primátora Libor Koval.
Slezská diakonie tak bude muset kavárnu Empatii ve Frýdku-Místku zavřít zřejmě na konci března.