Odvolání Ševčíka provázejí další průtahy. Při jednání senátu se pohádali děkan s rektorem
Fakultní senát Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické se odmítl vyjádřit ke snaze odvolat Miroslava Ševčíka. Legalizoval by tím podle senátorů nezákonný postup rektora. Vyvstává otázka, zda i přesto může rektor děkana odvolat. Fakultní akademici spoléhají na to, že Dvořák nezískal jejich vyjádření, které podle zákona potřebuje. Jednání provázela hádka rektora Dvořáka s děkanem Ševčíkem.
Fakultní senát se odmítl vyjádřit k žádosti rektora Vysoké školy ekonomické (VŠE) Petra Dvořáka o odvolání z funkce děkana Miroslava Ševčíka. Shodli se na tom senátoři na úterním jednání.
‚Přišel jsem si sem vyzvednout rodinné příslušníky.‘ Ševčík se opět objevil na protivládní demonstraci
Číst článek
Rektor by podle zákona musel pro odvolání splnit tři kroky: získat vyjádření fakultního senátu, obdržet souhlasné stanovisko univerzitního senátu a dokázat, že děkan poškozuje jméno školy.
Z důvodu průtahů zasedání fakultního senátu ale rektor Dvořák dostal dříve stanovisko celouniverzitního senátu než toho fakultního, jak to popisuje zákon. „Vzhledem k tomu, že zmíněný postup rektora nelze označit za odpovídající zákonu, nechává Akademický senát NF VŠE bez jakéhokoliv vyjádření,“ napsali do prohlášení.
„Akademický senát NF VŠE se totiž nehodlá žádným způsobem podílet na pochybném postupu rektora VŠE při procesu odvolávání děkana této fakulty,“ uvedli senátoři.
„Od akademického senátu jsem měl příslib, že vyjádření dostanu. A dostal jsem vyjádření, že vyjádření nedostanu. To je vše, co k tomu mohu říct. Dál s tím budu pracovat, až to dostanu písemně. Věřil jsem tomu, že podáním rukou platí slib, který dostávám.“
Petr Dvořák (rektor VŠE)
Opřeli se zejména o dvě nová stanoviska, která měli k dispozici: právní posudek advokátní kanceláře Nielsen Legal a anketu mezi členy vědecké rady.
Právní stanovisko, které nedoporučuje Ševčíka odvolávat, vypracovala kancelář Tomáše Nielsena. Její majitel byl do poloviny letošního roku zároveň 1. místopředseda hnutí Jindřicha Rajchla Právo Respekt Odbornost (PRO).
Advokát Nielsen
Tomáš Nielsen v loňském roce neúspěšně kandidoval za PRO do Senátu. Za dřívější vyhrožování ředitelům základních škol dostal podle Seznam Zpráv pokutu 12 tisíc korun. Nielsen zpochybňoval pandemii koronaviru a vyhrožoval ředitelům trestním oznámením v případě, že budou žáky na nemoc testovat.
V posudku například namítli, že není jasné, jak měl Ševčík poškozovat zájmy školy. „Z konkrétního jednání děkana, které mu je rektorem v dostupných podkladech vytýkáno, nijak nevyplývá, jaký zájem vysoké školy či fakulty měl být děkanem poškozen,“ napsali právníci do posudku.
Pozastavuje se pak nad tím, že rektor Dvořák bere v potaz pouze negativní reakce na Ševčíkovo chování. „Vystupování děkana má ve veřejném prostoru i značné pozitivní reakce a rektor VŠE tyto pozitivní reakce ve svém podnětu opomíjí,“ napsal Nielsen s tím, že podle jeho kanceláře nebyly splněny zákonné podmínky pro odvolání.
Rektor Dvořák na udělení slova, aby se k jeho žádosti dále vyjádřil, řekl, že neví, co by dodal, protože se pouze pokračuje v přerušeném zasedání a vše již tak bylo představeno dříve.
Hádka mezi akademiky
Po tomto bodu se na zasedání odehrála hádka mezi Dvořákem a děkanem Ševčíkem, kdy na sebe oba zástupci vysoké školy pokřikovali. Důvodem bylo dřívější vyhotovení zápisu Akademického senátu VŠE, na jehož jednání se probíralo právě odvolání děkana.
Rektor VŠE: Chystám se odvolat děkana Ševčíka. Každý má právo na názor, on ale nerespektuje oponenty
Číst článek
Ševčík namítal, že v něm není zahrnuto nic z jeho stanoviska, ale rektorovo vyjádření je v něm obsaženo. Ptal se ho například, zda je podle něj správné, že tam nic z jeho vystoupení není uvedeno.
„To je od tebe manipulativní! Nejsem tu od toho, abych hodnotil zápis, jaký je,“ reagoval Dvořák. Zopakoval, že se nechce vyjadřovat k jednotlivým zápisům, ale obecně představil, jak by podle něj měly záznamy ze schůzí vypadat. Ševčík na tato slova reagoval tichým smíchem.
Spor pokračoval i o zápisech Etické komise VŠE. Například místopředseda senátu Jan Vondráček obvinil její členy, že zfalšovali zápisy, které se týkaly i Ševčíka.
A děkan po chvíli pokračoval: „Peťulo, já jsem po tobě chtěl písemná stanoviska, která máš. Několikrát jsem tě urgoval. Nic jsem nedostal.“ Řeč totiž přešla na stanoviska k jeho odvolání, která má rektor k dispozici. Šéf univerzity zase reagoval, že je zasílal na předsednictvo senátu.
27 z 33 proti odvolání
Předseda senátu Ján Pavlík se během letních měsíců obrátil také na vědecké pracovníky, kteří jsou členy vědecké rady národohospodářské fakulty, a položil jim dotaz, zdali souhlasí s tím, aby byl Ševčík odvolán z funkce.
„Z celkového počtu 33 členek a členů Vědecké rady Národohospodářské fakulty VŠE v Praze tedy 27 vyjádřilo svůj nesouhlas se záměrem rektora VŠE odvolat děkana NF,“ shrnul v oznámení Pavlík. Dva členové se pak zdrželi a čtyři neodpověděli.
Advokátní kancelář Nielsen Legal v tomto případě namítala také to, že rektor získal nejdříve stanovisko celouniverzitního senátu a až poté vyjádření toho fakultního. Podle jejího výkladu mělo být pořadí opačné. Jenže fakultní senát na více než čtyři měsíce přerušil své jednání a mezitím zasedal velký senát.
Ševčík na jednání zopakoval, že snaha o jeho odvolání je politicky motivovaná. „Neumím si to jinak vysvětlit, než že Petr podlehl (Petr Dvořák, rektor VŠE – pozn. red.) nějakým tlakům. Znám ho 30 let a takhle se nikdy nechoval,“ uvedl. Dvořákovi připomněl, že v případě jeho odvolání se bude bránit soudní cestou.
Fakulta vs. VŠE
Akademický senát Národohospodářské fakulty se již na začátku dubna Ševčíka zastal. Nevyslyšel tehdy Dvořákovu výzvu k odvolání a senátoři svého děkana podrželi, protože nesouhlasili s tím, že by poškozoval dobré jméno školy.
Na konci května rozhodla také Etická komise VŠE, že Ševčík v minulosti jednal v rozporu s etickým kodexem školy.
Ševčíka může rektor Vysoké školy ekonomické odvolat z funkce. Akademický senát s tím souhlasil
Číst článek
„Etická komise VŠE shledala, že projednávané působení děkana Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, ve veřejném prostoru České republiky je v rozporu s etickým kodexem VŠE, který bezprostředně souvisí s morálními hodnotami a morální odpovědností členů akademické obce a rovněž i rolí a společenským postavením vysokoškolského učitele a funkcionáře veřejné vysoké školy,“ napsali členové komise do závěrů.
Naopak etická komise na národohospodářské fakultě je přesvědčena, že Ševčík nic neporušil a že aktivity, které mu rektor vytýká, děkan uskutečnil mimo výkon své funkce, ve svém volném čase a často také s výslovným uvedením, že nevystupuje ani za fakultu, ani za univerzitu.
Úbytek studentů? Náročné obory
Ševčík podle Dvořáka poškozuje dobré jméno školy. Jeho snahy o odvolání děkana odstartovaly poté, co se Ševčík 11. března zúčastnil demonstrace na Václavském náměstí v Praze. Následně ho novináři vyfotografovali, jak ho vytlačují těžkooděnci ze schodů Národního muzea. Desítky lidí, které se před tím účastnily demonstrace Česko proti bídě, požadovaly stažení ukrajinské vlajky z čela budovy.
Děkan to, že by poškozoval dobré jméno VŠE nebo fakulty, kterou vede, dlouhodobě odmítá. Snižující se počty studentů fakulty vysvětluje náročností studijních oborů a zdůrazňuje, že fakulta spolupracuje s jinými fakultami, s veřejným sektorem a základními a středními školami.
Dále trvá na tom, že se ničeho sporného nedopustil a splnil všechny dřívější požadavky rektora: přestal působit jako ekonomický expert hnutí Trikolora nebo odmítl další vystupování na demonstracích. Působení v čele fakulty považuje za úspěšné. Míní, že manažersky neselhal. Důvody k odvolání podle něj nejsou.
Ševčíkovy kontroverze
- V roce 2014 měl zneužít Miroslav Ševčík už jako děkan VŠE modrý majáček. Využil ho v koloně na dálnici D5 a v takto označeném autu odjel v protisměru, v pruhu uvolněném řidiči pro sanitky. Vysvětloval to tím, že vezl zraněnou ženu do nemocnice.
- Šéf národohospodářské fakulty působil jako ekonomický expert hnutí Trikolora. Podle serveru Seznam Zprávy den před sněmovními volbami v roce 2021 využil získané kontakty ze systému školy a využil je při reklamě na své politické angažmá.
V září loňského roku Ševčík vystoupil na protivládní demonstraci, za přednesený projev si vysloužil kritiku rektora. „Bylo mi až líto profesora Fialy, když seděl na hanbě v Evropském parlamentu a musel jako malý smrad poslouchat výblitky člena Evropského parlamentu Guya Verhofstadta. Bohužel si je nechal líbit. Kdyby měl koule, tak by mu dal alespoň slovně po hubě za jeho nehorázné řeči,“ říkal Ševčík před davy na Václavském náměstí.