Podnikatelé z pěší zóny v Rychnově nad Kněžnou protestují proti revitalizaci této ulice

Havlíčkovu ulici v centru Rychnova nad Kněžnou město už letos opravovat nebude. Práce na pěší zóně měly být rozděleny do tří etap, první byla naplánovaná na letní prázdniny. Teď už je jisté, že jestli se tato takzvaná obchodní zóna vůbec bude přestavovat, stane se tak najednou a s nejistým termínem. S architektonickým řešením totiž nesouhlasí provozovatelé a majitelé okolních prodejen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychnov nad Kněžnou

Rychnov nad Kněžnou | Foto: Karelj, Wikimedia Commons, lic. Public domain

Živnostníkům vadilo například sedm vysokých stromů. Listí z nich by jim ucpávalo okapy a také otevíralo dveře na fotobuňky. S radnicí se pak domluvili na čtyřech stromech. Nejvíce ale poukazují na bezbariérový sjezd mezi dvěma částmi ulice.

„Původní šířka byla metr a půl, dneska je na dva metry. Lidé, kteří tady budou chtít procházet s kočárky, budou hodně limitovaní jak ve vyhýbání, tak dlouhém schodu z rampy,“ říká za podnikatele Oto Šlemín.

„Z parkoviště musíte celou 20metrovou rampu obejít anebo musíte s kočárkem vystoupat po schodech,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O opravu Havlíčkovy ulice v Rychnově nad Kněžnou se zajímala reportérka Kristýna Štanderová

Podle Šlemína se rampa po jednání na radnici zúží na dva metry. Studie původně počítala s metrem a půl. Tato rampa se navíc dvakrát zatáčí do pravého úhlu a zatarasí výjezd z ulice.
„Jedině s kolečkem. Jinak si neumím představit, jak budou odvážet sníh,“ podotýká Šlemín.

Jiný sjezd má zase vést mimo zastřešení, takže nebude krytý proti dešti – na rozdíl od toho stávajícího. Podnikatelé nesouhlasí také se zmenšením travnaté plochy nebo s vybudováním dětského hřiště tak, že bude komplikovat přístup do dvou prodejen.

Před dvěma měsíci dostal nezávislý starosta Jan Skořepa od podnikatelů více než dvoustránkový seznam připomínek a požadavků.

„Musím říct, že často rozporuplných. V zásadě jsme měsíc strávili jednáním bez nějakého valného výsledku. Proto to navrhuji posunout do stavebního řízení, aby se s tím vypořádali odborníci, kteří normy znají,“ říká starosta.

Stavební úřad ale bude projekt posuzovat jako celek, nikoli jako stavbu na tři etapy. Jan Skořepa se chce v případě nutnosti bránit.

„Pokud někdo bude útočit, pak všem občanům města zveřejním ten dokument, který jsem obdržel, a ať si každý udělá názor o tom, zda požadavky jsou adekvátní a zda jsou protichůdné, či ne,“ tvrdí.

Během stavebního řízení může návrh každý připomínkovat. Budou-li tedy podnikatelé chtít, mohou tak schvalovací proces zdržet i o několik let. Pokud odborníci vydají stavební povolení, radnice nevylučuje další jednání s protestujícími živnostníky.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme