Sbírku umění Medy Mládkové možná vystaví na zámku v Moravském Krumlově
Sběratelka umění Meda Mládková chce vystavovat svou sbírku na zámku v Moravském Krumlově. Dnes o tom jednala se zástupci města. Mládková momentálně hledá vhodné prostory pro svou rozrůstající se sbírku a zámek v Moravském Krumlově zase důstojného nástupce Slovanské epopeje, kterou odtud v roce 2011 převezli do Prahy.
Meda Mládková přijela do Moravského Krumlova spolu s Jiřím Pospíšilem, který jí pomáhá se správou sbírky. Spolu se zástupci města se podívali do nově zrekonstruovaných prostor jinak chátrajícího zámku.
Sbírka Medy Mládkové se za rok rozroste až o padesát děl, a proto je nutné najít vhodné prostory k jejich vystavení.
„Logicky tedy buď budeme vytvářet nový depozitář, nebo část sbírky někde vystavíme. Myslím si, že bude lepší i pro veřejnost, když bude sbírka vystavena, než aby byla někde uložena a lidé se nemohli kochat tím, co Meda Mládková za svůj život shromáždila,“ potvrzuje Jiří Pospíšil.
Na zámku v Moravském Krumlově bude sběratelka Meda Mládková vystavovat svou kolekci umění. Více informací přinesla Tereza Kadrnožková
Od roku 2011, kdy ze zámku odvezli Slovanskou epopej od Alfonse Muchy, se město snaží zámek opravit a jedinečný soubor obřích pláten přivézt zpět.
Zámek ale patří slovenské firmě Incheba, se kterou podle starosty Tomáše Třetiny z TOP 09 vázne komunikace. Firma ale i přesto nechává městu volnou ruku, ať jde o opravy nebo domlouvání výstav. Loni se například otevřelo pět zrekonstruovaných sálů za téměř deset milionů korun.
„Samozřejmě, že zámek v daný moment nesplňoval podmínky pro vystavení epopeje. Dali jsme své slovo, že zámek částečně spravíme a nachystáme výstavní prostory tak, aby ten skvost tady mohl být vystaven. A slib jsme splnili,“ uvedl Třetina.
Návštěvníků je málo
A právě v nově opravených sálech by měla od jara být stálá expozice sbírky Medy Mládkové. Starosta Třetina doufá, že zájem světoznámé sběratelky umění napomůže zvýšit reputaci krumlovského zámku. S tím souhlasí i Jiří Pospíšil.
„Naší podmínkou je, aby objekty a obrazy, které sem zapůjčíme, byly pojištěny na náklady města, a aby tu byla stabilní a jasná klimatizace. To znamená, je třeba změřit, jaká je zde vlhkost a případně změřit vlhkost místností,“ vysvětluje Pospíšil.
Slovanskou epopej odkázal její autor Alfons Mucha městu Praze. Ještě před třemi lety ale cyklus pláten visel na zámku v Moravském Krumlově. Podle zástupců Prahy ovšem prostory přestaly vystaveným dílům vyhovovat, a proto je nechali odvézt.
Pro Moravský Krumlov to byla podle starosty obrovská rána. „Byl to jakýsi symbol - turisté přijeli do Krumlova, podívali se na plátna a rozjeli se do okolí. Průměrně na to našlo cestu 25 tisíc lidí a ti tady teď chybí,“ říká starosta Tomáš Třetina.
Například letos navštívilo zámek asi šest tisíc lidí, a to i přesto, že je tam právě výstava uměleckých děl Vladimíra Franze nebo fotografie Idy Saudkové.
O tom, jestli budou zámecké sály od jara hostit novou expozici, ale rozhodne až nové vedení radnice, které vzejde z říjnových voleb.