Lázeňský dekameron Fay Weldonové
Odpočiňte si po celoroční námaze... Vykročte do dalšího roku osvěženy na těle i na duchu... To je přece skvělá rada! Kam že to máte jet na Vánoce, jste-li osamělá, opuštěná či příliš samostatná a zaměstnaná žena? Přece do exkluzivních Zámeckých lázní. Tam se dějí věci! Píše o nich britská spisovatelka Fay Weldonová (nar. 1931) v Lázeňském dekameronu.
Když se několik žen sejde v uzavřeném prostoru, může je zvládnout jen zkušená spisovatelka. Tou Fay Weldonová nepochybně je. Jako autorka beletristických příběhů, esejistka i dramatička se tzv. ženským tématem zabývá.
Její jméno je spojováno s feminismem, ve svých knihách (nakladatelství Mladá fronta vydala v roce 2001 překlad nazvaný Velké ženy) většinou líčí příběhy hrdinek ve chvílích, kdy jsou nuceny řešit osobní či partnerské nesrovnalosti, rekapitulovat dosavadní život nebo se rozhodují pro jeho zásadní změnu.
Stejné je to i v Lázeňském dekameronu. Na deset dní se v jednom odlehlém místě setká společenství žen. Začínají právě Vánoce, což je prvním příznakem, že v životech těchto dam není něco zcela v pořádku.
Co jejich rodiny, partneři, děti? Ukázkovým příkladem je vypravěčka a komentátorka celého dění, spisovatelka Phoebe Foxová, žena blíže neurčitého věku, blondýna.
Těsně před vánočními svátky se ocitá v krizové situaci, v domě s řadou porouchaných přístrojů, bez manžela, jenž nutně odletěl "zachraňovat" své rodiče do Ameriky. Děti už jsou velké, mají vlastní rodiny a zájmy, únik do lázeňského pohodlí se tedy jeví jako nejlepší řešení. Jsou na tom její spolunávštěvnice podobně? V jaké situaci ony zvolily možnost stát se hýčkanými hosty trochu záhadné lady Karolíny a podivínské recepční Beverly?
To se čtenář dovídá záhy, z úst samotných účastnic na první pohled trochu záhadného podniku. Lázeňské místo totiž spíš působí jako útočiště ztracených duší. Není v něm telefonní spojení, nefunguje signál internetu.
Resumé je jednoznačné, ženy se o vlastní zábavu postarají samy, začnou si vyprávět příběhy svých životů. Zahalené do županu, či jen v plavkách, ponořené do vířivé lázně, odkládají ostych a vyznávají se ze svých trápení i neúspěchů.
Setkávají se zde základní typy, snad proto jim autorka nedala jména, ale přízviska, která je nejlépe charakterizují: Výstavní manželka, Novinářka, Realitní makléřka, Nevlastní matka, Bývalá vikářova manželka.
A protože si Weldonová pro název své knihy zvolila vzor proslulého Boccacciova Dekameronu, vyprávění o milostných dobrodružstvích a smyslné lásce, je zřejmé, že i zde především půjde o vztah jednotlivých žen k jejich partnerům, milencům, manželům, otcům, zkrátka k mužskému živlu. A aby to nebylo jen známé, obvyklé a nudné "švitoření", přidává Fay Weldonová hrst zásadních přísad - vtip, nadsázku a sebeironii.
Nejen že řádka jejích postav se projevuje vždy v osobitém nastavení: Novinářka je pragmatická, Scénáristka má přetékající fantazii, Zastánkyně teorie všeobecného spiknutí působí trošinku vyšinutě, ale zároveň jako by všechny věděly pravdu o marnivém úsilí, dobrat se nějakého ideálního stavu.
Hrdinky této knihy nejsou žádné svévolné bojovnice za práva žen. Nedělají ze sebe oběti, naopak mnohdy velmi ostře naznačují i nepříliš čisté prostředky, kterými dosahují svých cílů. Ale ať už jsou v jakémkoliv postavení, v závěru se ukazuje, že netouží po ničem nemožném či extravagantním. Jen po několika chvilkách spokojenosti a štěstí.
Lázeňský dekameron Fay Weldonové je ovšem především četba oddechová, ve své koncepci možná nabízející ideální ozdravující účinky, protože v době shonu láká k uvolnění a k úklidu především vlastních a vnitřních záležitostí.
Fay Weldonová, Lázeňský dekameron, Mladá fronta, Praha 2009, překlad: Zuzana Mayerová, 352 s.