Autoři filmu Český mír: Diváci se smějí. To nás těší
Pět let od premiéry dokumentu 'Český sen' přicházejí Vít Klusák a Filip Remunda s novým filmem. Tentokrát je to 'Český mír' o české občanské, mediální a politické debatě o americkém radaru v Brdech. Autoři film žánrově opět charakterizují jako dokumentární komedii.
„Máme pocit, že premiéra dopadla dobře, odehrávala se ve dvou kinosálech – v Lucerně a ve Světozoru. S Filipem jsme stihli přeběhnout mezi oběma kiny a dobrá zpráva je, že se diváci smějí, což filmaře vždy potěší,“ popisoval jeden z autorů Vít Klusák.
Film nevypráví o technických parametrech protiraketového radaru, který americká vláda zamýšlela umístit do České republiky, ale o procesech, který tento záměr vyvolal v české společnosti.
„My ten snímek popisujeme jako grotesku o demokracii. Je to pohled do zákulisí těchto radarových jednání a zaměřovali jsme se převážně na situace, kdy se vypínají kamery. Z toho filmu jsme si vzali to, že česká společnost je schopna se ozvat ve chvíli, kdy vládnoucí elita něco zamlčuje. To je dobrá zpráva,“ pokračoval autor.
Nabízí se otázka, zdali se autoři filmu někdy během natáčení ve svých názorech na podobu díla střetli?
„My jsme se během natáčení i později ve střižně poměrně dobře doplňovali. Tvorba toho snímku trvala tři dlouhé roky, a tak jsme si spíš pomáhali. Samozřejmě ale dílčí spory mezi námi jsou, jsme pouze lidé.“
„Ve filmu je velmi silná scéna, kdy přijíždí poradce prezidenta Obamy do Prahy s informacemi, že nám předcházející americká vláda lhala a že se nám chce omluvit. Z této scény prakticky vyplývá poselství celého filmu a náš vztah k radaru, jaký prezentovala česká vláda,“ uzavřel Vít Klusák.