(Ne)řešení fotbalových problémů
Problémy s částí fanoušků na fotbalových stadionech se objevují v určitých intervalech stále dokola. I když se snaží představitelé klubů, Ligové fotbalové asociace (LFA) i Fotbalové asociace (FAČR) o neustále zlepšování bezpečnosti.
Aktuálně se řeší incident z ligového utkání mezi Spartou a Plzní, kdy rádoby příznivec hostující Viktorie hodil pyrotechniku z tzv. kotle na hlavní tribunu, a zranil jednu z divaček. Následně došlo k zásahu policie a vyklizení sektoru plzeňských fanoušků.
Zákaz vstupu. Jak fotbalové kluby využívají možnost nepustit rizikové fanoušky na stadion?
Číst článek
Reakce ze všech stran je jasná – podobné události na fotbal nepatří. Muže, který se provinil, policie rychle zadržela a hrozí mu vězení. Celou věcí se bude zabývat disciplinární komise soutěže, incident řeší i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který svolal expertní komisi.
Všichni se najednou ptají: jak se vůbec zakázaná pyrotechnika dostala na stadion? Všude jsou přece kontroly, kluby „pracují“ s fanoušky… Kdo ale chodí na ligu pravidelně, možná tuší, že cesty jsou. Spřátelení pořadatelé, umístění na stadion dávno před zápasem, někde možná i tichá tolerance atd.
Pyrotechnika je pro spoustu fanoušků zpestřením atmosféry, vytvořením zábavnější kulisy zápasu. Jsou názory, že by se mělo kontrolovaně její používání povolit. Bezpečnostní předpisy to ale určitě nedovolují. A podobná individuální selhání jako na Letné jsou dalším přitěžujícím faktorem.
Až po velkých incidentech
Celkově ale nejde jen o současnou kauzu, podobně dopodrobna se i mezi širokou veřejností totiž prakticky pokaždé řeší incidenty na stadionech až po velkých problémech! Do té doby se „jen hodně mluví“.
Restrikce jsou sice dané, kluby dostávají pravidelně pokuty a zákazy, které ale – jak se zdá – v současné formě nic nevyřeší.
V krajním případě možná dojde k přitvrzení, zápasy se budou hrát běžně bez diváků nebo ukončovat po různých excesech na tribunách. Policie bude častěji zasahovat. Dojde k nekompromisním zákazům vstupu pro lidi, kteří nerespektují pravidla.
(Možná někdo řekne, že jsem naivní a moralizuju, ale osobně nechci dojít do bodu, kdy bez represí nebude tahle společnost – nejen fotbalová – fungovat.)
Druhý rok Petra Pavla. Jaký byl?
Kateřina Perknerová
Moskevský ‚klub sesazených prezidentů‘ má nového člena
Libor Dvořák
Prvotní hřích, který může za drahé bydlení
Petr Holub
Jak jsem se nezklamala na Křivoklátě
Kristina Roháčková