Španělsko otevře pracovní trh novým členům EU
Španělsko otevře 1. května svůj pracovní trh novým členům Evropské unie. Madrid po dvou letech dospěl k závěru, že Španělsko nezaplaví levnější pracovní síla ze střední a východní Evropy. Při rozšíření unie v roce 2004 nezavedly omezení pro zaměstnávání nováčků pouze tři státy - Británie, Irsko a Švédsko.
Rozhodnutí Madridu přivítal český ministr zahraničí Cyril Svoboda: "Oceňujeme rozhodnutí španělské vlády toto učinit. Činí to, co je základem Evropské unie, protože EU je založena na základních svobodách a jednou z nich je volný pohyb osob. Češi nepřinesou žádný problém do Španělska, pouze kvalifikovanou pracovní sílu, která se uplatní na španělském pracovním trhu a nikoho neohrozí."
Podobně jako Španělsko hodlají svůj trh práce od května otevřít ještě Portugalsko, Finsko a možná i Řecko. Naopak Německo, Rakousko a Belgie už oznámily, že přechodné období pro volný pohyb pracovních sil budou uplatňovat i nadále.
Do konce dubna mají jednotlivé země nahlásit Evropské komisi, jestli restrikce prodlouží o další tři roky. Státy bývalé patnáctky mohou uplatňovat přechodná období až do roku 2011.
Polsko očekává, že podobný krok udělají také Portugalsko, Řecko a Finsko. Z Polska po vstupu do Unie vyjelo za prací asi tři sta tisíc lidí. Pracují převážně na stavbách, v zemědělství a pohostinství. Odjíždějí ale také specialisté - v uplynulých dvou letech našlo na Západě zaměstnání deset tisíc polských lékařů a zdravotních sester. Mnoho zájemců je také mezi studenty a čerstvými absolventy.
"Je to výrazná skupina mladých lidí, kteří jsou po vysoké škole a chtějí se svým životem něco udělat. Polský trh práce jim nenabízí takové možnosti seberealizace jako západní," uvedl Michal Chudzik z agentury, která zprostředkovává práci v zahraničí.